عوارض خطرناک مکمل های بدنسازی

view
؛ اما برخی عجول هستندو برای افزایش عضلات و حجم گرفتن سریع آن ها به مصرف استرویید های بدنسازی که استرویید آنابولیک آندروژنی نیز نام دارد روی می آورند تا تستوسترون در بدن به طور مصنوعی تولید شود. این روند به بدن کمک می کند تا عضله سریع تر حجم بگیرد و عضلات قوی تری ساخته شود .استرویید به شکل قرص یا آمپول در بازار موجود است.
 
به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان، قبل از این که به مصرف استرویید روی بیاورید به مضرات آن توجه کنید.
 
 

تغییرات خلق و خو:


نتایج مطالعات نشان می دهد که استرویید میزان تستوسترون را در بدن افزایش می دهد و این افزایش با تغییر خلق وخو وخشونت در ارتباط است. علاوه بر آن مصرف استرویید می تواند باعث اضطراب، افسردگی و نوسان خلقی شود.
 
 

طاسی :


مصرف طولانی مدت استرویید عامل عمده بروز طاسی در مردان است. زیرا با بالا رفتن میزان تستوسترون پیاز مو کوچک می شود و به آن ها آسیب می رسد.
 
 

خطر بروز بیماری های قلبی عروقی:


نتایج مطالعات نشان می دهد که مصرف استرویید میزان کلسترول خون را افزایش می دهد. کلسترول در دیواره رگ های خونی تجمع پیدا می کند بنابراین خطر بیماری هایی مانند حملات قلبی، سکته و بیماری های قلبی دیگر افزایش می یابد .
 
 

مشکلات پوستی:


استفاده زیاد و منظم از استرویید باعث خشک شدن پوست می شود.علاوه بر آن به علت بالا بودن میزان تستوسترون تعادل هورمونی بدن از بین می رود و در نتیجه آکنه روی صورت، پشت و سینه ظاهر می شود.به علت رشد سریع عضلات، ترک های پوستی نیز ایجاد می شود.
 
 

پارگی در عضلات:


افزایش میزان تستوسترون انرژی بالایی در فرد ایجاد می کند. در نتیجه فرد وزنه های سنگین تر بلند می کند و ساعت های طولانی تری به ورزش می پردازد .بر همین اساس خطر آسیب دیدگی عضلات و تاندون ها در بدن افزایش پیدا می کند.
 
 

کلیه آسیب می بیند:


به علت مصرف استرویید فشار خون بالا می رود و این امر به لخته شدن خون در رگ ها منجر می شود.کلیه اندامی است که به بدن کمک می کند تا مواد سمی از طریق ادرار دفع شود. وقتی که در رگ های کلیه خون لخته می شود، دفع سموم برای کلیه ها دشوار تر می شود.
 

بوی نامطبوع دهان:


بالا بودن میزان تستوسترون و تعادل نداشتن هورمون ها باعث ایجاد بوی نامطبوع دهان می شود.
 

نازایی:


استرویید ها به طور مصنوعی تستوسترون تولید می کند و مصرف دراز مدت آن می تواند از توانایی بدن در تولید این هورمون به طور طبیعی بکاهد .زمانی که بیضه ها تستوسترون تولید نکند، به اختلال و ناتوانی جنسی منجر می شود.
 
 

روی سیستم ایمنی بدن تاثیر می گذارد:


به علت عدم تعادل هورمونی در بدن، سیستم ایمنی ضعیف تر می شود و فرد به بیماری های متعدد مستعد می شود.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید