عوارض لیزر موهای زائد را بشناسید قسمت دوم

خانم عاصمه پوررجبی

view

همه آنچه لازم استکه در مورد عوارض لیزر بدانیید قسمت دوم

 

تغییرات در رنگ پوست پس از لیزر

 

 

برخی افراد به دنبال لیزر پوست ممکن است متوجه تغییرات خفیفی در رنگ پوست شان شوند. این تغییرات ممکن است به صورت روشن تر شدن یا تیره تر شدن خفیف رنگ پوست باشد.

افرادی که رنگ پوست روشنی دارند، ممکن است شاهد تغییراتی در رنگدانه های تیره پوست شان و افراد با رنگ پوست تیره نیز شاهد تغییراتی در رنگدانه های روشن پوست شان خواهند بود. این تغییرات به مرور زمان  از بین می روند، و پوست به تدریج به حالت عادی خود باز می گردد.

 

آسیب چشمی پس از لیزر

 

طی عمل از بین بردن موهای زائد از لیزرهای قوی استفاده می شود. بنابراین خطر آسیب جدی به چشم وجود دارد. خصوصا زمانی که موهای زائد صورت فرد لیزر می شود. بنابراین هنگام لیزر هم فرد لیزر کننده و هم فرد لیزر شونده باید از عینک محافظتی چشم استفاده کنند.

 

خطر عفونت پوست پس از لیزر

 

مانند سایر روش های از بین بردن موهای زائد، آسیب دیدن فولیکول مو توسط لیزر می تواند خطر عفونت پوستی را به همراه داشته باشد.

از ناحیه لیزر شده باید همانند یک زخم نگهداری شود تا زمانی که بهبود یابد. فرد لیزر شونده باید هرگونه نشانه ای از عفونت را به متخصص پوست خود گزارش دهد. نباید کرم های آنتی بیوتیک را بدون نسخه برای عفونت های وسیع پوستی استفاده کنند.

 

 

عوارض لیزر پوست

 

 

عوارض جانبی نادر متعاقب لیزر موهای زائد عبارتند از:

 

  • سوختگی و تاول پس از لیزر

     

          بهره بردن از فردی قابل اعتماد و ماهر جهت انجام لیزر خطر بروز عوارض جانبی را کاهش می دهد.  اگر لیزر موهای زائد به درستی انجام نشود، خطر بروز سوختگی و تاول وجود دارد. لیزر موهای زائد با استفاده از لیزرهای با درجه حرارت بالا انجام می شود. اپراتور دستگاه (فرد انجام دهنده لیزر) ممکن است از دستگاه کولینگ (سرما دهنده) قبل از انجام لیزر استفاده کند. این کار به جلوگیری از سوختگی ناشی از لیزر کمک می کند.

 

  • اسکار (جای زخم) پس از لیزر

 

اسکار ها جز عوارض جانبی معمول لیزر موهای زائد محسوب نمی شوند. با این حال اگر اپراتور در انجام لیزر دچار اشتباه شود، ممکن است اسکار ایجاد شود. این موضوع هنگامی که اپراتور ماهر باشد، نباید اتفاق بیفتد.

اسکارها در صورتی که فرد بعد از لیزر از پوست خود مراقبت نکند نیز ممکن است اتفاق بیفتند.

باید از پوست ناحیه لیزر شده مراقبت کرد. منظور از مراقبت از پوست: استفاده از مرطوب کننده های پوستی، کرم های ضد آفتاب است. هم چنین باید به طور مرتب پوست را از نظر نشانه های بروز عفونت کنترل کرد.

 

آیا لیزر مو نتیجه بخش است؟

 

لیزر موهای زائد نتیجه بخش است، اما به ندرت اتفاق می افتد که موها به طور دائم از بین بروند. با این حال لیزر به صورت چشمگیری رشد موها را کاهش می دهد. ناحیه لیزرش شده در برخی افراد ممکن است بعد از اولین جلسه لیزر به مدت چند ماه بدون مو باشد. مویی که دوباره رشد می کند نسبت به مو اولیه فرد نازک تر، روشن تر است و کمتر به چشم می آید.

بسیاری از افراد برای رفع موهای زائدشان نیاز به چندین جلسه لیزر درمانی دارند. با گذشت هر جلسه بعد از لیزر موهای فرد نازک تر و روشن تر می شود. بعد از اینکه فرد تعداد جلسات مورد نیاز لیزرش را گذراند، رشد موها متوقف می شود.

لیزر موهای زائد بر روی موهای تیره ممکن است نتیجه بهتری دهد. افرادی که موهای بلوند، قرمز، یا خاکستری دارند ممکن است مانند افرادی که موهای تیره رنگ دارند تغییرات محسوسی بعد از لیزر نداشته باشند.

 

 

بیشتر بخوانید:

آیا لیزر موها دائمی است

 همه چیز درباره لیزر رفع مو

لیزر درمانی موهای زاید بدن

لیزر موهای زاید

خطرناک بودن لیزرهای زیبایی برای زنان باردار

کدام لیزر IPL، دایود یا الکساندایت مناسب است

 

 

منبع: healthline

متخصصین

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید