غذاهای غیر قابل مصرف در بارداری

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

 

 

خداحافظی با پنیرهای نرم در دوران بارداری :

خوردن پنیرهای قالبی نرم (پنیر بری، پنیر درست شده با شیر بز، پنیر کاممبر، گروگونزالا) در دوران بارداری ممکن است خطرساز باشد. این پنیرها می توانند مکانی برای زندگی باکتری های لیستریا باشند که این باکتری های با سقط جنین، زایمان زودرس و مرگ نوزاد در ارتباط هستند. شما می تواند از پنیرهای سفت مانند چدار، پارمسان استفاده کنید زیرا پنیرهای سخت حاوی آب کمتر و باکتری لیستریا کمتر هستند که با احتمال کمتری تکثیر می یابند. پنیرهای دیگر مانند فتا و موزارلا به دلیل اینکه از شیر پاستوریزه تهیه می شوند، برای مصرف مناسب ترند. اگر دچار شک شدید یا در بیرون غذا می خورید، حتما سوال کنید.

 

گوشت نپخته را از قلم بیندازید:

تمامی گوشت ها مانند مرغ، بوقلمون و همبرگر را بطور کامل بپزید- به صورتی که هیچ اثری از رنگ صورتی یا خون باقی نماند. گوشت خام یا نپخته می تواند مکانی برای باکتری ها توکسوپلاسما و انواع دیگری از عفونت ها باشد که باید از آنها دوری کرد. اگر در بیرون از منزل غذا می خورید مطمین شوید که گوشت بخار پز و بطور کامل پخته شده باشد.

 

خوردن سوشی مشکلی ندارد:

پزشکان توصیه نموده اند که درصورت باردار بودن تنها می توانید ماهی و دیگر غذاهای دریایی که بطور کامل پخته یا اول منجمد شده باشند، مصرف نمایید. این به این معناست که خوردن سوشی و دیگر وعده های غذایی دارای ماهی خام که در اول منجمد شده اند، مشکلی ندارد. برخی ماهی ها حاوی کرم های پاراسیستیک کوچکی هستند که می توانند سبب بیماری شما شوند. منجمد کردن یا پختن، این کر ها را می کشد.

 

خمیر بیسکویت خام:

هنگامی که شما درحال درست کردن بیسکویت هستید، ممکن است تکه ای از خمیر خام را در دهانتان مزه مزه کنید. اما حتی یک چشیدن کم می تواند درصورتی که این خمیر حاوی تخم مرغ خام باشد، خطرساز باشد. پزشکان توصیه می کنند از خوردن غذاهایی که حاوی تخم مرغ خام  یا نپخته است، احتناب ورزید و مطمین شوید که تخم مرغ بطور کامل پخته و زرده آن سفت شده باشد. پس برای ایمن ماندن از خطرات، از چشیدن خمیر نپخته، کره یا غذایی که حس می کنید دارای تخم مرغ خام است، خودداری کنید.

 

به یاد داشته باشید که تخم مرغ خام در سس خانگی و چاشنی هایی نظیر سس سالاد سزار، سس هلندی و مایونز نیز استفاده می شود.

 

زنان باردار باید از سس های فروشگاهی استفاده کنند که با تخم مرغ پاستوریزه تهیه می گردند.

 

تیرامیسو خانگی:

بسیاری از دسرهای خانگی مانند موس و تیرامیسو حاوی تخم مرغ خام هستند.

 

ماهی دارای جیوه:

برخی ماهی ها حاوی سطوح بالایی از جیوه هستند که می تواند به رشد نوزاد متولد نشده آسیب وارد کند. پزشکان به زنان باردار توصیه می کنند که از خوردن کوسه ماهی و اره ماهی اجتناب ورزند، و خوردن تن ماهی را به 4 قوطی با سایز متوسط در هر هفته یا نه بیش از 2 استیک ماهی تن (حدوداً 140 گرم پخته/170گرم خام)، محدود نمایند. همچنین نباید بیش از 2 تکه ماهی روغنی (مثلاً سالمون، ماهی خال خالی و ساردین) در هر هفته مصرف کنند.

 

 قبل از مصرف روغن ماهی یا هرگونه مکمل دیگر در دوران بارداری با پزشکتان مشورت نمایید.

 

میوه ها و سبزیجات نشسته:

بارداری زمانی نیست که در مصرف میوه و سبزیجات تازه، کوتاهی کنید. فقط باید مطمین شوید که آنها را بطور کامل زیر آب ولرم جریان دار شسته باشید. یک انگل به نام توکسوپلاسما می تواند در میوه و سبزیجات زندگی کند. این منجر به ایجاد یک بیماری به نام توکسوپلاسموزیس  است که می تواند بسیار برای جنین خطرناک باشد. از صابون برای شستن این محصولات استفاده نکنید. به جای آن، سطح آنها را با یک برس سبزیجات تمیز نمایید.

 

مناطق سیاه را دوراندازید زیرا آنها ممکن است مکان زندگی باکتری ها باشند.

 

جوانه لوبیای خام:

سالمونلا و E.coli در جوانه می تواند منجر به مسمویت غذایی شود. تمامی جوانه ها  باید به طور کامل، پخته شوند.

 

شیر غیرپاستوریزه.

شیر تازه جمع آوری شده که هنوز تحت فرآیند پاستوریزاسیون قرار نگرفته، حاوی باکتری لیستریا می باشد. شیر، پنیر یا محصولات لبنی را پاستوریزه مصرف کنید.

 

قهوه و کافیین:

شواهد خوب درحال حاضر نشان می دهد که یک میزان متعادل از کافیین در دوران باردای خطر افرین نیست مصرف بیش از 20 میلی گرم کافیین در روز، توصیه نمی شود. این میزان برابر 2 لیوان قهوه فوری می باشد. به یاد داشته باشید، کافیین همچنین در نوشیدنی های گازدار، چای، شکلات و بسیاری از نوشیدنی های انرژی زا، یافت می شود.

 

الکل:

شما از قبل می دانید که نوشیدنی های سنگین در دوران بارداری می تواند منجر به نواقص تولد جدی شود. چیزی که احتمالاً شما نمی دانید این است که حتی مقادیر کمی از الکل می تواند مضر باشد. بنابراین بهتر است که از تمامی اشکال مصرفی الکل، احتنباب ورزید.

 

 

منبع: webmd.boots.com

متخصصین

آفاق حسن زاده راد

آفاق حسن زاده راد

مامایی و سلامت زنان و زایمان

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید