فواید چای چیست؟

view
چای بعنوان دومین نوشیدنی پر مصرف جهان شناخته شده است.

انواع چای:

همه ی چهار نوع چای سیاه، سفید، سبز و اولانگ از یک گیاه به نام کاملیا سینزیس تولید می شوند. اگر چه همه ی انواع چای منشا یکسان دارند. تفاوتها بر اثر نوع کشت و فراوری چای ایجاد می شوند.

طریقه برداشت و مصرف چای سبز

چای سبز بر اثر برداشت برگهای تازه ی گیاه و دم کردن آن مورد مصرف قرار می گیرد. و عطر تازه تر و سبک تری نسبت به انواع دیگر چای دارد.

اما چای سیاه و اولانگ به دلیل شکسته شدن و فراوری خاص آن از نوع سبز آن متفاوت است.

چای سیاه حاوی دو تا سه برابر کافیین بیشتر از چای سبز است.

محتویان و مواد معدنی موجود در چای

بر اساس داده های بدست آمده از مطالعات صورت گرفته، یک فنجان چای سبز حاوی 2 کالری، یک گرم کربوهیدرات، صفر گرم شکر، صفر گرم فیبر، صفر گرم پروتیین و 26 درصد منگنز مورد نیاز روزانه و حجم کمی ریبوفلاوین، فولات، منیزیم، پتاسیم و مس است. چای سبز هیچ کالری ای ندارد. بطور کلی چای حاوی کالری بسیار کمی بوده و باعث آبرسانی به بدن شده و منبع خوبی از آنتی اکسیدان هاست.

اثرات مفید مصرف چای

کاهش استرس:

مطالعات نشان داده است که چای سبز و سفید اثر مفیدی بر کاهش سطح استرس افراد دارد. این مطالعات حاکی از آنست که چای سفید حتی اثر بخشی بیشتری در مقابله با استرس خواهد داشت.

تقویت مغز:

برخی مطالعات نشان داده است که چای می تواند خطر فراموشی را کاهش داده و عملکرد شناختی مغز را ارتقاء بخشد.

سلامت قلب:

مصرف چای سبز با کاهش خطر مرگ و میر ناشی از بیماریهای قلبی عروقی همراه است. در مطالعه ی صورت گرفته بر روی چهل هزار شرکت کننده ی بین سنین 40 تا 79 سال ژاپنی، نتایج نشان داده است که نوشیدن 5 فنجان چای سبز در روز خطر مرگ و میر ناشی از بیماریهای قلبی عروقی را به طور معنی داری نسبت به نوشیدن یک فنجان چای در روز کاهش می دهد. حتی برخی مطالعات نشان داده است که مصرف ده لیوان چای سبز در طی روز می تواند کلسترول بدن را کاهش دهد. البته با توجه به مطالعات صورت گرفته بر روی حیوانات که به تازگی انجام شده اند، مصرف بیش از حد چای سبز می تواند همراه با عوارض باشد. به همین منظور انجام مطالعات بیشتر که بر روی انسانها صورت پذیرفته باشد توصیه می شود.

کاهش خطر بروز سرطان:

ام جی سی جی و پلی فنول بعنوان موثرترین فاکتورهای کاهنده ی خطر بروز سرطان در چای شناخته شده اند. در مطالعات آزمایشگاهی صورت پذیرفته نتایج نشان داده است که پلی فنول موجود در چای می تواند رشد تومورهای سرطانی را کاهش دهد. و مصرف چای سبز همچنین باعث کاهش خطر بروز سرطان می شود.

کاهش آرتروز و مصرف چای سبز:

مصرف چای سبز می تواند اثر ضدآرتروز داشته باشد

منبع: medicalnewstoday

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید