فیلم چطور به شیرخواران و کودکان دارو بدهیم

خانم فریبا شادپور

view

چطور به کودکان بدرستی دارو بدهیم

دارو دادن به کودکان خصوصا شیرخواران کمی سخت است اما با کمی مهارت و یک یا دو ترفند می توانیم این کار را راحتتر کنیم

بچه های خیلی کوچک وقتی گرسنه باشند بهتر دارو می خورند بنابراین دارو را قبل از تغذیه به کودک بدهید در این حالت دارو بیرون نخواهند ریخت .

آماده سازی دارو :

مقدار دوزی که پزشک دستور داده را با سرنگ یا قاشق اندازه گیری کنید سپس دارو را کم کم به کودک بدهید یعنی کمی از دارو داخل دهان کودک بریزید و صبر کنید آن را قورت بدهد و باز کمی دیگر به او بدهید تا داروی کشیده شده تمام شود .

اگر از سرنگ استفاده می کنید دارو را گوشه دهان دو داخل لپ کودک بریزید این کار از تحریک رفلکس تهوع (  gag ) جلوگیری می کند . اگر هنوز مشکل دارید قبل از دارو یک آب نبات یا یک تکه یخ روی زبان کودک بکشید  مزه شیرین یا بی حس کردن حس چشایی کمک می کند کودک طعم دارو را کمتر حس کند.

 

بیشتر بخوانید:
مخفی کردن مزه دارو برای کودکان

طریقه خوراندن کپسولها و قرص ها به کودکان

 

دارو را با غذا یا نوشیدنی مخلوط نکنید:

این کار باعث می شود ندانید که آیا کودک دوز کامل دارو را دریافت کرده یا خیر ؟ اما اگر این تنها راه دارو دادن به کودک شماست با دکتر کودک صحبت کنید زیرا برخی غذاها مثل ماست ممکن است دارو را بی اثر کند یا بعضی مثل عسل و شربت خوب است به شرطی که کودک رژیم خاصی نداشته باشد . اگر مجبور هستید که دارو را با چیزی مخلوط کنید با مقدار خیلی کم اینکار انجام دهید تا مطمئن شوید کودک تمام آن را خواهد خورد .

خیلی مهم است که دوز صحیح دارو را به کودک بدهید پس آن را دوبار چک کنید و از یک دفترچه یادداشت برای دارو دادن استفاده کنید این کار کمک می کند که هیچ دوزی را فراموش نکنید یا اشتباها دوباره ندهید.

 

فیلم دارو دادن به کودک را ببینید:

 
منبع: youtube

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید