قلیان بهتر است یا سیگار؟

view

مصرف دخانیات که به عنوان یکی از عوامل اصلی قابل پیشگیری مرگ و بیماری لحاظ می شود دلیل شناخته شده بیماری های غیر واگیر در سر تا سر دنیا است.
برطبق گزارش سازمان جهانی بهداشت، نیمی از مصرف کنندگان تنباکو به واسطه بیماری های مرتبط با آن می میرند و 70% از این مرگ ها در کشورهای در حال توسعه، اتفاق می افتد، و اگر این مشکل حل نشود تا سال 2030 تلفات سالانه به بیش از 8 میلیون افزایش می یابد.
.مراکز کنترل و پیشگیری بیماری ها هشدار می دهند که قطع مصرف سیگار ، نقطه شروع افزایش مصرف شکل های دیگر تنباکو است .البته مصرف قلیان، فعالیت شناخته شده ای  در خاورمیانه برای صدها سال است که برای جمعیت جوان جذاب است.

این شکل از مصرف دخانیات با به کارگیری یک دستگاه است ،که تنباکو در آن با استفاده از زغال چوب گرم می شود و دود حاصل از آن قبل از استنشاق از طریق لوله، در یک کاسه آب فیلتر می شود.

آیا قلیان از سیگار کم خطرتر است؟

 به طور عمده مصرف کنندگان قلیان معتقدند که قلیان نسبت به سیگار ایمن تر است، آنها معتقدند که فیلتر قلیان عوامل مضر تنباکو را خارج می کند در حالی که بسیاری از ترکیبات سمی و سرطان زا موجود در دود سیگارمانند نیکوتین و مونوکسید کربن در دود قلیان نیز دیده شده است و حتی بیش از سیگار می باشد.
طبق گزارش سازمان  جهانی بهداشت ، تنها یک سر قلیان کشیدن تقریبا معادل استنشاق 100 نخ سیگار یا بیشتر از آن است.

عوارض مصرف قلیان

مصرف قلیان باعث کاهش عملکرد تنفسی. وبیماری های قلبی و عروقی و وابستگی به نیکوتین می شود. همچنین مصرف قلیان با  سرطان ریه ، مری، بیماریهای تنفسی، قلبی، عفونی و وزن کم هنگام تولد مرتبط است.

بعلاوه سرفه مزمن، فشار خون بالا، دیابت، بیماری های ایسکیمی قلبی، آرتریت، سندرم روده تحریک پذیر، تنگی نفس و اختلال اسید معده شایع ترین مشکلات بهداشتی در میان افراد مصرف کننده قلیان گزارش شده است.
علاوه بر مسایل سیستمیک، خطرات ناشی از استفاده مشترک از لوله دهنی قلیان وگسترش بیماری های عفونی مانند سل، ویروس تب خال وهپاتیت وجود دارد و در زنان باردار خطراتی مانند تولد جنین با وزن کم می باشد.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید