ماکولوپاتی مرتبط با سن Age-Related Maculopathy

view

ماکولوپاتی مرتبط با سن

علاِئم

  • کاهش دید درشب

درباره ماکولوپاتی مرتبط با سن

ماکولوپاتی زمانی اتفاق می افتد که بخش مرکزی شبکیه -- بنام ماکولا-- تخریب شده و روی دید مرکزی شما تاثیر میگذارد . این تغییرات در هر سنی میتواند اتفاق بیافتد ، اما در افراد مسن محتمل تر است . در مراحل پایانی این شرایط تخریب ماکولا مرتبط با سن نامیده میشود (AMD) ، که منجر به از دست دادن بینایی در افراد 65 سال یا بالاتر میشود .افراد بتدریج دید مرکزی خود را از دست میدهند . چیزها در مرکز بینایی آنها شروع میکند به تار شدن ، تحریف شدن (غیرطبیعی ) یا تاریک شدن . دو نوع AMD وجود دارد ، خشک و مرطوب . AMD خشک توسط انباشته های زرد کوچک بنام دروزن بروی روی ماکولا آغاز میشود . AMD مرطوب زمانی که عروق خونی غیرنرمال و شکننده در زیر ماکولا رشد میکند و نشت میدهد اتفاق می افتد .

آیا میدانید

تخریب ماکولا باعث کوری کامل نمیشود چون روی دید محیطی تاثیر نمیگذارد . بعضی افراد مبتلا به AMD هنوز قادر به دیدن اطراف و انجام کارهای روزمره از قبیل خوردن و رعایت بهداشت فردی بدون مشکل زیاد میباشند . اگرچه تنها درصد اندکی از افراد مبتلا به تخریب ماکولا که نوع مرطوب آن را دارند ، در اکثر موارد باعث از دست رفتن بینایی درنتیجه این بیماری میشود .

خود مراقبتی در ماکولوپاتی مرتبط با سن

اگر شما مبتلا به ARM یا AMD تشخیص داده شده اید باید حداقل یکبار در سال آزمون جامع چشمی انجام دهید . از پزشکتان درخواست کنید که به شما نشان دهد چگونه روزانه بینایی خود را توسط شبکه آمسلر بررسی کنید تا تشخیص دهد که آیا شرایط شما به AMD مرطوب تغییر کرده است . با AMD مرطوب ، خطوط در شبکه موج دار ظاهر خواهد شد .

پزشک چگونه ماکولوپاتی مرتبط با سن را تشخیص میدهد

تغییرات ماکولا میتواند توسط یک بررسی جامع چشم تشخیص داده شود ، که پزشک بمنظور دیدن شبکیه مردمک شما را گشاد میکند . پزشک همچنین ممکن است تست های دیگر را برای رد دیگر علل ممکن تاری دید شما انجام دهد .

عوامل خطر ابتلا به ماکولوپاتی مرتبط با سن

سابقه خانوادگی تخریب ماکولا ، سن بالا ، سفید پوست بودن ، سیگار کشیدن ، رژیم غذایی پر چرب، زن بودن ، چاق بودن .

درمان ماکولوپاتی مرتبط با سن

هیچ درمانی برای ماکولوپاتی مرتبط با سن اولیه وجود ندارد که البته می توان از پیشرفت آن به تخریب ماکولا پیشگیری کرد . در عوض ، پزشک بررسی جامع چشمی هر ساله را توصیه خواهد کرد که تشخیص دهد آیا بیماری در حال پیشرفت است . درمان برای ARM که به AMD متوسط پیشرفت کرده است ممکن است شامل بررسی چشمی منظم و یک فرمول مکمل خاص شامل دوز بالایی از ویتامین A ،E ،C ، بعلاوه روی و مس میباشد . شما تنها باید درصورتی مکمل را دریافت کنید که دستور آن توسط دکتر شما گفته شده باشد . تزریق و روش های دیگر نیز برای درمان تخریب ماکولا مرطوب در دسترس است . هیچ درمانی برای بازگرداندن بینایی از دست رفته ناشی از تخریب ماکولا وجود ندارد .

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر متوجه تغییر در بینایی خود شدید که آن دید در شب یا انجام وظایف روزمره را برای شما سخت تر میکند با چشم پزشک خود ملاقات کنید . اگر بینایی شما ناگهان تغییر پیدا کرد یا اگر به طور روتین تست شبکه آمسلر را انجام میدهید و خطوط موج دار ظاهر شدند فورا با پزشک خود تماس بگیرید . از دست دادن بینایی میتواند به سرعت در AMD مرطوب اتفاق بیافد که فورا یافت یا درمان نمیشود .

انتظار میرود در ماکولوپاتی مرتبط با سن

در ابتدا ممکن است علائمی نباشد . در زمان پیشرفت بیماری ، ممکن است باعث باعث تاری دید شود . سرانجام اشیاء شروع به کم نور شدن و محو شدن میکنند . شما ممکن است بمنظور انجام کارهای روزانه نور بیشتری نیاز داشته باشید تا ببینید . ناحیه تیره یا تار در مرکز دید شما ممکن است بزرگتر یا تیره تر شود تا ماکولا تخریب شود . در بعضی موارد نقص دید مرکزی ممکن است بسرعت اتفاق بیافتد . در مراحل پایانی تشخیص چهره یا دیگر اشیا در مرکز بینایی شما غیر ممکن میشود مگر اینکه آنها خیلی نزدیک باشند . زمانی که تخریب ماکولا شدید شود ، درمانی برای بازگرداندن بینایی از دست رفته وجود ندارد . اگر زود کشف شود ، درمان با ویتامین ها ، آنتی اکسیدان و روی میتواند پیشرفت بیماری را کند کند یا از بدتر شدن آن جلوگیری کند . پزشکان همچنین ممکن است آن را با جراحی لیزر و داروها درمان کند . AMD مرطوب شکلی است که باعث از دست رفتن بیشتر بینایی میشود . حتی بعد از درمان با جراحی و دارو ، رایجا AMD مرطوب عود میکند .

میزان ابتلا به ماکولوپاتی مرتبط با سن

حدود 13 میلیون نفر در آمریکا از دست دادن بینایی در نتیجه ماکولوپاتی مرتبط با سن دارند .

حقایقی درمورد ماکولوپاتی مرتبط با سن

بیش از 85 درصد تمام افراد مبتلا به تخریب ماکولا ، تخریب ماکولای خشک دارند . اگر خفیف باشد ، این نوع باعث از بین رفتن بینایی نمیشود .

از پزشک خود بپرسید

آیا علائم من در نتیجه ماکولوپاتی مرتبط با سن میباشد ؟ آیا چیزی وجود دارد که من برای حفاظت از چشمم در برابر آسیب های بعدی انجام دهم ؟ علائم من بدتر خواهد شد ؟ اگر به استفاده از چشمم برای خواندن وانجام دیگر کارهای جزئی ادامه دهم ، خوب است ؟ در چه تغییراتی باید با شما درباره آن صحبت کنم ؟
 
بیشتر بخوانید
مراقبتهای لازم قبل و بعد از عمل لیزیک چشم
لیزیک، جدیدترین و شایع ترین روش اصلاح عیوب انکساری است که نتایج آن تا حدود زیادی مشخص گردیده است
6 راهکار جهت پیشگیری از بیماریهای چشمی در بیماران دیابتی
6 راهکار مهم جهت پیشگیری از بیماریهای چشمی در بیماران دیابتی و حفظ سلامت چشم
هویچ باعث تقویت چشم می‌شود؟
محققان دریافته‌اند که مصرف میوه‌ها و سبزیجات در سلامت چشم بسیار موثر است.
درمان نزدیک بینی چشم کدامست
نزدیک بینی یک مشکل شایع چشمی است که دید دور را تحت تاثیر قرار می دهد.
 

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید