محاسبه ی میزان کربوهیدرات‌ مصرفی قبل از مصرف انسولین

view


بدن انسان کربوهیدرات ها را از داخل غذا جدا نموده و آنها را  تجزیه نموده  و به گلوکز تبدیل می¬ نماید. و افزایش سطح قند خون بدن انسان باعث ترشح انسولین از سلول¬ های لوزالمعده می¬ شود .این امر به بدن انسان درجهت  مصرف و ذخیرسازی گلوکز کمک می¬ نماید . در بدن فرد مبتلا به دیابت نوع دو به اندازه کافی انسولین تولید نمی شود ویا یا انسولین تولید شده ممکن است بدرستی عمل ننماید.
 

کربوهیدرات چیست؟


کربوهیدراتها در انواع مختلف مواد غذایی یافت می شوند ، و به تامین انرژی مورد نیاز بدن کمک می نمایند. گونه های  مختلف کربوهیدرات بر سطح  قند خون انسان به صورتهای مختلفی اثر گذار می باشندکربوهیدرات ها به دو دسته ی کربوهیدراتهای ساده و کربوهیدرات‌های پیچیده تقسیم می شوند
.
 

کربوهیدرات ساده


بدن انسان کربوهیدراتهای ساده را  به‌سرعت تجزیه می کند که این امر باعث تسریع افزایش سطح قند خون انسان میشود.
در مواد غذایی همچون میوه‌ها ، شیر و شکر های افزوده به غذاهای فرآوری وجود دارند.
 

کربوهیدرات‌ پیچیده


بدن برای تجزیه کردن کربوهیدرات‌ پیچیده  باید بیشتر فعالیت نماید. مصرف مواد غذایی حاوی کربوهیدراتهای پیچیده برای بدن دشوارتر است زیرا مدت زمان بیشتری لازم است  تا کربوهیدرات پیچیده هضم شود. مصرف مواد غذایی حاوی کربوهیدراتهای پیچیده به بدن انسان  در ایجاد  انرژی ثابت کمک شایانی می نماید.

مواد غذایی حاوی کربوهیدراتهای پیچیده شامل:

جو، اسفناج، برنج قهو ه‌ای ، لوبیا و....

محاسبه‌ی کربوهیدرات‌ها


سعی کنید به میزان کربوهیرات درج شده بر روی بسته بندی مواد غذایی دقت کنید تا بتوانید میزان کربوهیدرات های موجود در غذای مصرفی خود را محاسبه کنید.مصرف یک ساندویچ بوقلمون بهمراه نصف فنجان میوه‌ که دارای 15 گرم کربوهیدرات است  در کنار  دوتکه نان  که حاوی حدود سی گرم کربوهیدرات می باشد  در مجموع  45 گرم کربوهیدرات  می‌شود زیرا گوشت بوقلمون فاقد کربوهیدرات است.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید