مراقبتهای بعد از کشیدن دندان کودکان

دکتر سید مسعود سید احدی (دندانپزشک کودکان

view
 
1.    گازی را که درمحل کشیدن دندان کودک گذاشته شده تا  1 ساعت با فشار نگه داشته شود.
 
2.     کودک تا 12 ساعت پس از کشیدن دندان از ریختن آب دهان خود داری کرده وهمچنین از مکیدن محل دندان خارج شده پرهیز نماید.
 
3.     کودک تا 2 ساعت از خوردن و آشامیدن پرهیز نماید، پس از آن تا24 ساعت از مایعات و غذاهای نرم و خنک استفاده نماید ،دقت شود هنگام مصرف مایعات از نی استفاده نشود،با گذشت 24 ساعت مصرف هرگونه غذا مانعی ندارد . 
 
4.    تا 12 ساعت پس از کشیدن دندان از شستشوی دهان با آب یا هرگونه دهان شویه خود داری نماید. در کودکان بزرگتر ،می تواند مسواک بزند و با دهان شویه تجویز شده توسط دندان پزشک دهان را شستشو دهد و این مراقبت را به مدت 1هفته و در  هر روز 2تا3 مرتبه تکرار نماید.
 
5.     در کودکان بالای 6 سال ، با گذشت 24 ساعت ازکشیدن دندان، پس از هربار خوردن غذا، محل کشیده شده را با استفاده از یک سرنگ (10 یا 20 سی سی) که حاوی آب نمک ولرم می باشد، شستشو دهد تا از تجمع غذا جلوگیری شود .
 

 
 
6.    نشت مقداری خونابه از محل دندان کشیده شده به مدت 1-2 روز طبیعی بوده و نیازی به ویزیت دندانپزشک ندارد .درصورت عارض شدن خونریزی در منزل یک تکه گاز استریل مرطوب شده  یا یک عدد چای کیسه ای خیس را برروی محل دندان کشیده شده گذاشته و با فشار ملایم دهان را ببندد  ( حداقل 2 ساعت ) و ضمنا از بیرون دهان کمپرس سرد (کیسه یخ ) نمایید .
 
7.    درصورتی که خونریزی شدید و غیر قابل کنترل باشد به کلینیک مراجعه نموده و از گذاشتن داروها و مواد مختلف بر موضع اجتناب کنید .
 
 
8.     داروهای توصیه شده را حتما سروقت به کودک بدهید و درصورت بروز تورم و عفونت با کلینیک و یا دندانپزشک خود تماس بگیرید.
 
9.     خیلی خیلی خیلی مهم: به علت طولانی بودن زمان بی حسی ( چندین ساعت ) و بی حس بودن بافت های نرم اطراف دندان، توجه داشته باشید لب ، گونه یا زبان گاز گرفته نشود .این گاز گرفتن ممکن است به دلیل غذا خوردن کودک باشد.
 
10.    دهان تا چند روز بعد از کشیدن دندان بدطعم بوده و بوی نامطبوعی داردکه طبیعی بوده و نشانه وجود عفونت نمی باشد .
 
11.    خیلی مهم: پس از 3 تا 4 روز بعد از کشیدن دندان، درصورتی که کودکتان دردی دارد که با مسکن آرام نمی شود، به دندانپزشک مراجعه نمایید. مصرف سرخود آنتی بیوتیک های فراوان ،هیچ سودی ندارد. 
 
12.    خیلی مهم : ممکن است پس از کشیدن دندان تکه های سفیدی در محل دندان کشیده شده مشاهده شود که لزوما این تکه های دندان بجا مانده نمی باشد بلکه ممکن است استخوان فک کودک شما باشد،در این صورت بهتراست به کلینیک مراجعه نمایید .
 
13.     اگر کودک پس از کشیدن دندان فک پایین درصورتی که هنگام بازوبسته کردن فک درد داشت، آنقدر فک خود را به دفعات زیاد تا انتها بازوبسته کند تا درد برطرف شود. درصورت مدارا کردن با این حالت، درد مزبور بیشتر میشود .درصورتی که دراثر شدت درد قادربه بازوبسته کردن فک خود نبود، به کلینیک مراجعه کنید .
 
14.    هیچ فعالیت بدنی اضافی در24 ساعت پس از کشیدن نباید انجام شود. (مثل ورزش، کارسنگین)
 
15.    درصورتی که جای کشیدن دندان بخیه زده شد، یک هفته بعد برای کشیدن آن مراجعه نمایید. 
 
16.    پس از کشیدن دندان تا چندین روز  از شهر خارج نشوید ودر صورت لزوم با دندانپزشک خود هماهنگ نمایید.
 

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید