مراقبت از خود در خشونت صدا

دکتر آزیتا تنگستانی نژاد

view

مراقبت از خود در خشونت صدا

خشونت صدا

علاِئم

  • صدای خشن
  • از دست دادن صدا
  • صدای خفه
  • اشکال در صحبت کردن

بیشتر بخوانید :

پولیپ تارهای صوتی

درباره تار صوتی تیره

تارهای صوتی تیره هنگامی که فرد صحبت میکند، آواز می خواند، و یا بیش از حد بلند یا بیش از حد طولانی فریاد میزند، یا بدون روش مناسب آواز می خواند اتفاق می افتد. ویروس سرماخوردگی یا آنفولانزا، التهاب حنجره، استفاده بسیار از الکل، سیگار کشیدن، سرفه، ریفلاکس معده به مری (GERD)، و آلرژی همچنین می تواند تارهای صوتی را تحریک کرده و باعث از دست دادن صدا شود. علل جدی تر می تواند مشکلات تیروئید، تروما و سرطان باشد. صدای تیره و تار باعث گرفتگی صدا، raspiness، rawness، گلو درد، اشکال در صحبت کردن، یا عدم توانایی برای ضربه زدن در نت های بالاتر در هنگام آواز خواندن باشد. صدای تیره می تواند برای هر کسی اتفاق بیافتد، اما افراد سیگاری و افرادی که از صدای خود به مقدار زیادی هر روز استفاده میکنند مانند بلندگوهای عمومی، خوانندگان، وکلا، معلمان، و افراد در خرید و فروش در خطر بیشتری برای فشار آوازی هستند. صدای تیره و تار معمولا با مراقبت از خود، مانند سیگار نکشیدن، نوشیدن مقدار زیادی مایعات، استراحت صدا، تنفس در هوای مرطوب، و تمرین تکنیک های آوازی خوب در هنگام صحبت کردن یا آواز خواندن، خود به خود بهبود می یابد.

آیا میدانید تارهای صوتی در حدود 80 تا 400 بار در ثانیه در هنگام صحبت کردن، زمزمه یا آواز ارتعاش می یابند. هنگامی که تارهای صوتی ملتهب هستند، ارتعاش آنها دشوار میشود و باعث خشونت صدا و از دست دادن صدا میشود. نوازندگان مانند جاستین تیمبرلیک، ها Sugarland و سلنا گومز تا به حال به لغو کنسرت به دلیل تارهای صوتی تیره پرداخته اند.

بیشتر بخوانید :

اسهال مسافرت چیست؟

خود مراقبتی در تار صوتی تیره

اکثر مردم می توانند صدای تیره و تار را در خانه با استراحت صوتی، تنفس در هوای مرطوب، نوشیدن مایعات، سیگار نکشیدن، و اجتناب از دود سیگار درمان کنند.

پزشک چگونه تار صوتی تیره را تشخیص میدهد

پزشک می تواند صدای تیره را با بررسی گلو و دهان - از جمله تارهای صوتی - با یک اسکوپ روشن تشخیص دهد. آزمایشاتی که برای تارهای صوتی تیره ی مزمن ممکن است انجام شود شامل آزمایش خون، اشعه X، و کشت گلو می باشد.

عوامل خطر ابتلا به تار صوتی تیره

سیگار کشیدن، نوشیدن سنگین، سرماخوردگی و آنفولانزا، GERD، آلرژی ها، تلاش برای صحبت بیش از نویز پس زمینه با صدای بلند، فریاد، داشتن شغلی که نیاز به صحبت کردن زیاد داشته باشد و یا آواز هر روز

درمان تار صوتی تیره

درمان برای یک صدای تیره و تار ممکن است شامل: استراحت دادن به صدا سیگار نکشیدن و اجتناب از دود سیگار، اجتناب از غذاهای ادویه دار، الکل، و تنفس می باشد.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر علائم شما شامل یک صدای تیره و تار بیش از دو هفته طول کشید، به پزشک خود مراجعه کنید. اگر شما در تنفس یا بلع، احساس توده در گردن خود کردید و یا دارای سرفه خونی بودید، کمک فوری پزشکی دریافت کنید.

انتظار میرود در تار صوتی تیره

شما ممکن است متوجه گرفتگی صدا، صدای گوشخراش و اشکال در صحبت بعلت تشویق تیم ورزشی مورد علاقه یا پس از یک سرماخوردگی یا آنفلوآنزا شوید. به صدای خود استراحت دهید، عدم کشیدن سیگار، نوشیدن مقدار زیادی مایعات، و تنفس در هوای مرطوب نشانه ها را در عرض یک یا دو هفته کاهش میدهد. اگر گرفتگی صدا همرا با حساسیت و یا بازگشت اسید به مری (GERD) بود، مشکلاتی را که باعث تاری صدای شما میشود را درمان کنید.

حقایقی درمورد تار صوتی تیره

نجوا کردن فشار بیشتری بر تارهای صوتی نسبت به صحبت کردن معمولی وارد میکند.

عوامل تشدید کننده تار صوتی تیره

سیگار کشیدن، دود سیگار، غذاهای ادویه دار، کافئین، الکل، سرفه، آلرژی، آنفولانزا، سرما خوردگی و، پولیپ طناب صوتی، صحبت کردن با صدای بلند، فریاد، آواز بدون روش مناسب.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید