مراقبت های لازم در دوران بارداری

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

دلایل انجام مراقبت های لازم در دوران بارداری

مراقبتهای دوران بارداری می تواند به بررسی بسیاری از ویژگی های مادر بپردازد. گاهی برخی از موارد شایع است اما قابل پیشگیری است یکی از مشکلات موجود که قابل پیشگیری است فشار خون ناشی از بارداری است که در صورت عدم درمان می تواند باعث بیماری های شدید نظیر پره اکلامپسی و مسمومیت های حاملگی شود که با افزایش وزن بیش از حد، فشارخون بالا و استرس کلیوی با نشانه دفع پروتئین در ادرار قابل شناسایی است.

 

بیشتر بخوانید:اسید فولیک ابرقهرمان دوران بارداری

 

مراقبت های لازم در دوران بارداری

 

بیشتر بخوانید:کم خونی در دوران بارداری

 

موارد قابل بررسی پیش از بارداری عبارتند از:

 

بیشتر بخوانید:اقدامات لازم جهت آمادگی مادر پیش از بارداری

 

مراقبت های لازم در دوران بارداری

 

بیشتر بخوانید:در بارداری واکسن آنفلوانزا بزنید

 

این بررسی ها می تواند به محض تشخیص اولیه بارداری آغاز شود. اگر چه توصیه می شود قبل از اقدام به بارداری حتما تحت نظر پزشک باشید. اما به طور کلی مراقبت های دوران بارداری تا 28 هفته هر 4 هفته بوده و از 28 تا 36 هفته هر 2 هفته یکبار لازم است. پس از 36 هفته تا زمان زایمان لازم است مادر هر هفته به پزشک مراجعه کند و معمولاً سونوگرافی لازم است.

معمولاً 3 ماه قبل از بارداری اسید فولیک تجویز می شود و در صورتی که به میزان کافی آهن از مواد غذایی دریافت می کنید، نیازی به مصرف قرص آهن نیست.

توجه به تغذیه مناسب در دوران بارداری نیز الزامی است. یک رژیم غذایی سالم می باید در روز حداقل حاوی 4 وعده میوه و سبزیجات، 4 تا 6 وعده نان و غلات، 3 فنجان (600 میلی لیتر) لبنیات شامل شیر، پنیر، ماست، 1-2 وعده گوشت، مرغ یا ماهی باشد.

شکر و کربوهیدرات های فراوری شده نظیر کیک، شیرینی، آبمیوه های غیر طبیعی، و بیسکوئیت ها را بسیار کم مصرف کنید، کره، روغن های اشباع و خامه را نیز کم مصرف کنید.

 

بیشتر بخوانید:راه های جلوگیری از ابتلا به عفونت در مادران باردار

 

مراقبت های لازم در دوران بارداری

 

مادر باردار می تواند 2 لیتر آب در روز مصرف کند.

در خصوص بیماری لیستریا با پزشک خود صحبت کنید. لیستریا از مواد غذایی تازه و فراوری نشده نظیر پنیر غیر پاستوریزه یا شیر غیر پاستوریزه منتقل می گردد.

 

بیشتر بخوانید:رنگ کردن مو در دوران بارداری

 

متخصصین

آفاق حسن زاده راد

آفاق حسن زاده راد

مامایی و سلامت زنان و زایمان

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید