مرگ سالانه 160 هزار ایرانی بر اثر سکته

view

 

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر رضا ملک زاده امروز سه شنبه در چهارمین کنگره مشترک قلب و عروق ایران که در بیمارستان قلب شهید رجایی برگزار شد، اظهار کرد: پیشرفت های بسیار خوبی در کشور در درمان بیماری های قلب و عروق حاصل شده است و می توانیم بهترین خدمات را به بیماران ارایه کنیم. تمامی روش های درمانی بیماری های قلب و عروق در کشور از استانداردهای جهانی برخوردار است .

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با این یاداوری که نزدیک به نیمی از مردم کشور در سن 50 سالگی به بیماری فشار خون و چربی خون مبتلا می شوند، افزود: حدود 30 درصد از عوارض قلبی و عروقی و سکته های قلبی و مغزی در بین افراد جوان و زیر 55 سال در کشور اتفاق می افتد .

ملک زاده با بیان اینکه ما در مقوله پیشگیری هنوز عقب هستیم و اقدامات جدی در این زمینه صورت نگرفته است، ادامه داد: برنامه های عملیاتی کاملی برای پیشگیری از بیماری قلبی تاکنون در کشور اجرا نشده است .

وی همچنین از تولید یک داروی جدید توسط متخصصان ایرانی برای اولین بار در جهان خبر داد و گفت: این دارو به نام ' پلی پیل' یک داروی ترکیبی و از چند قرص تهیه شده است .

وی خاطرنشان کرد: قرص پلی پیل حدود 10 سال است که در کشور مورد تحقیق قرار گرفته است و برای پیشگیری از سکته قلبی و مغزی تجویز می شود .

وی گفت: این دارو که به تایید سازمان غذا و دارو رسیده و فروردین ماه امسال به بازار می آید، برای بیمارانی است که دارای فشار خون و همچنین چربی خون هستند و روزانه چندین قرص مصرف می کنند که با دارو ی جدید تنها یک قرص ترکیبی مصرف خواهند کرد .

معاون تحقیقات وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: قرار است برنامه های منظمی برای پیشگیری از سکته های قلبی و مغزی در کشور اجرا کنیم و در حقیقت بر اساس این برنامه ها بتوانیم شیوه زندگی مردم را تغییر دهیم .

وی گفت: به مردم توصیه می شود برای پیشگیری از سکته های قلبی و مغزی سبک زندگی خود را اصلاح کنند و از مصرف چربی، قند و شکر، نمک، سیگار، فست فودها و غذاهای آماده خودداری کنند .

به گفته وی، عوامل خطر برای بیماران قلبی و مغزی شامل چربی خون، فشار خون، چاقی، بی تحرکی و قند خون بالا است .

چهارمین کنگره مشترک قلب و عروق ایران امروز سه شنبه با حضور متخصصان داخلی و خارجی در بیمارستان قلب شهید رجایی آغاز شد و تا جمعه 14 اسفندماه ادامه دارد.


پیش بینی میزان خطر ده ساله ابتلا به بیماری قلبی عروقی ناشی از تصلب شرایین (محاسبه گر ضربان تندرستی همه)


منبع: ایرنا

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید