مشاوره ژنتیکی چیست؟

خانم فاطمه سادات موذن جمشیدی

view

مشاوره ژنتیکی

بسیاری از اصول سلامتی مربوط به خانواده است. پزشکان این اصول را"ژنتیکی" یا "ارثی" را می نامند. اگر والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ شما دارای یک بیماری جدی باشند،ممکن است بخواهید بدانید که تا چه اندازه در معرض آن بیماری هستید یا اینکه بیماری و یا نقص شما یا همسرتان آیا به کودکتان منتقل میشود یا خیر.

برای پاسخ به این سوالات باید مشاوره ژنتیکی انجام دهید. مشاوران ژنتیک علاوه بر اینکه شانس توارث صفات ژنتیکی از نسلی به نسل دیگر را شرح میدهند، میتوانند در حل کردن عواقب مشکلات ژنتیکی به شما کمک کنند.

چه کسی باید مشاوره ی ژنتیکی دریافت کند؟

در صورتیکه نگران هستید فرزندتان با نقایص مادرزادی متولد شود و یا اگر والدین یا سایر بستگان تان دارای یک بیماری خاص مانند سرطان یا پارکینسون باشند، بهتراست مشاوره ی ژنتیکی انجام دهید. آزمایشات ژنتیکی نشان میدهند که آیا شما حامل ژن های بیماری زا هستید یا خیر. دلایل زیاد دیگری وجود دارد که نشان دهنده ی اهمیت مشاوره ژنتیکی است.

اگر شما:

  • تصمیم به بچه دار شدن دارید و میخواهید درباره ی غربالگری ژنتیکی بیشتر بدانید
  • زنی با مشکلات باردار شدن هستید و یا چندین سقط داشته اید
  • مادری با یک نوزاد دارای نقص مادرزادی هستید و نگرانید که این اتفاق مجدد تکرار شود
  • کنجکاوید تا تاریخچه ژنتیکی خانواده ی خود را بدانید
  • در حال جستجو برای اطلاعات غربالگری در مورد وضعیت ژنتیکی گروه های قومی خاص مانند کم خونی داسی شکل در میان افریقایی-امریکایی ها هستید
  • میخواهید بدانید آزمایشات ژنتیکی چگونه انجام میشود

 

مشاوران ژنتیک، مشاوره ی روان شناسی نیز آموخته اند بنابراین میتوانند در برخی از چشم انداز ها کمک کننده باشند. برای مثال آنها میتوانند سوال های مهمی را پاسخ دهند. مثلا: آیا میخواهید در مورد وضعیت ژنتیکی بدانید یا خیر؟  اگر چنین است، شما با این اطلاعات میخواهید چه کارکنید؟ این اطلاعات چگونه بر خانواده ی شما تاثیر خواهد گذاشت؟

اگر در این اطلاعات مشکلی وجود داشت، مشاور ژنتیک میتواند برای مقابله با تاثیرات عاطفی آن به شما کمک کند.

 

بیشتر بخوانید 

 

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید