مشکلات زندگی مشترک

دکتر فاطمه آذرتاش

view

مشکلات زندگی مشترک

مشکلات زندگی مشترک

اغلب زوجین وقتی در زندگی مشترک دچار مشکل با همسرشان می‌شوند، این جمله‌ها را از آنها می‌شنویم که همه چیز خوب بود ولی یک‌دفعه رفتارهایش تغییر کرد یا رابطه‌ ما رابطه خوبی بود ولی بعد متوجه شدم که نسبت به من دلسرد است یا اینکه با کس دیگری رابطه دارد و...

مشکلات زندگی مشترک ناگهان پدیدار نمی‌شوند و این مشکلات معمولا ناشی از عدم سرمایه‌گذاری کافی عاطفی، زمانی و مالی در فضای زندگی مشترک است.

اغلب زوجین از ظرافت و شکنندگی زندگی مشترک بی‌اطلاع هستند و این واقعیت را نمی‌دانند که یک ازدواج خوب با میزان سرمایه‌گذاری زن و شوهر در آن نسبت مستقیم دارد.

به همین خاطر است که همین افراد در کلینیک به درمانگر خود می‌گویند؛ «همه چیز خوب بود اما ناگهان او رفتارش بد شد»، یا اینکه «نمی‌دانم چرا ولی الان متوجه شدم با کس دیگری رابطه دارد» و...

گاهی زوجین می‌پندارند که هیچ بحرانی در زندگی مشترکشان وجود ندارد بنابراین تمام انرژی و توجه خود را صرف گرفتاری‌ها، کارها، فرزندان، دوستان و خویشاوندانشان می‌کنند، درحالی که این دیدگاه در مورد زندگی مشترک بسیار ساده‌لوحانه و تخریبگر است.

نشانه‌های هشداردهنده‌ای که آتش زیر خاکستر در بطن یک زندگی به‌ظاهر آرام است و اغلب زوجین آن را نادیده می‌گیرند. به عبارتی کانال دکتر آذرتاش در بستر یک زندگی به ظاهر آرام، آتشی نهفته است که دیر یا زود برافروخته خواهد شد و شعله‌های آن تمام زندگی را با خود به تاراج خواهد برد.

از نشانه‌های هشداردهنده دیگری که غالبا نادیده گرفته می‌شود، می‌توان به ابراز نکردن نیازها، اختلافات حل‌نشده‌ای که زن و شوهر از سر ناچاری و ناامیدی آنها را به حال خود رها کرده‌اند و همچنین علاقه‌مند شدن به افراد دیگر برای برآورده ساختن نیازهایی که قبلا در زندگی مشترک تامین می‌شده مثل سکس، هیجان‌طلبی و...، علائق و روابطی که درباره آنها با همسر صحبت نشده و... اشاره کرد.

نکته حائز اهمیت اینکه زوجین باید بدانند نبود بحران در زندگی، نشانه یک زندگی مشترک موفق نیست. بنابراین لازم است زن و شوهر مرتب زندگی مشترکشان را با یکدیگر مرور کرده و هرازچندگاهی از هم بپرسند درباره رابطه خودمان چه احساسی داری؟ کدام کارهایم تو را می‌رنجاند یا به تو آسیب می‌رساند؟ کدام نیاز تو در این زندگی بی‌پاسخ مانده؟ و... این قبیل پرسش و پاسخ‌ها برای پایش زندگی زناشویی لازم و ضروری است.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید