مکانیزمی جدید در جهت درمان بیماریهای خود ایمنی

view

 در جدیدترین مطالعه ی صورت گرفته در دانشگاه کالگری  نتایج مفیدی در جهت تغییر دیدگاه محققان درباره ی بیماریهای خودایمنی و نحوه ی درمان بیماریهایی نظیر دیابت نوی اول ، ام  اس و آرتریت روماتویید را بدست آمد. از آنجاییکه این بیماری های خودایمنی پیچیده  می باشند،ایجاد درمانهایی که طی آن این بیماریها بدون اختلال در فعالیت طبیعی سیستم ایمنی  متوقف شوند ، بسیار سخت می باشد.
پژوهشگران دانشکده ی پزشکی دانشگاه کامینگ با استفاده از مدلهای حیوانی و استفاده از سلولهای انسان در مدلهای حیوانی،توانستند به  مکانیزم نوینی  دست یابند؛طی این مکانیزم جدید   حمله ی سیستم  ایمنی   به سلولهای خودی بدن  متوقف می شود. 
همچنین محققان توانسته اند یک  داروی جدیدی  را تولید کنند  که  این  بتواند این  مکانیزم را کنترل نموده  و می تواند  گونه های  مختلف بیماریهای خودایمنی درمان نماید؛با استفاده از این داروی جدید  این بیماری های خود ایمنی   بدون  به خطر انداختن سیستم ایمنی بدن درمان می شوند. نتایج  حاصل از این مطالعات و بررسی ها  در  مجله ی نیچر در ماه فوریه به چاپ  رسید.

 محققان عنوان نمودند که کشف این داروی جدید می تواند تاثیر بسزایی در ارتقا سلامت افراد جامعه داشته باشد. زیرا با شناسایی این مکانیزم جدید محققان می توانند بدون ایجاد هرگونه خطر برای سیستم ایمنی کل بدن به درمان بیماریهای خود ایمنی بپردازند. حدود  80 بیماری خودایمنی تا کنون شناسایی شده اند.در بیماریهای خود ایمنی گلبولهای سفید خون انسان، که وظیفه ی مقابله با  مهاجمان خارجی مانند باکتریها و ویروسها را دارند، اشتباها  به سلولهای غیر مهاجم  خودی در بدن حمله می کنند و سعی در تخریب سلولهای خوب بدن دارند.  

 محققان بر این باورند که این مکانیزم قابلیت بکارگیری  برای چندین بیماری خودایمنی را دارد. ومی توان از آن   برای درمان همه ی بیماریهای خودایمنی درحیوانات نیزاستفاده شود..

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید