نشانه ها و درمان سرطان سینه چیست؟

view

سرطان سینه شایع ترین نوع سرطان در بریتانیا می باشد. در سال 2011، حدود 50000 زن مبتلا به سرطان سینه تشخیص داده شدده اند.

بیشتر این افراد 50 سال به بالا بوده اند، در واقع از هر 10 نفر مبتلا به سرطان سینه 8 نفر بالای 50 سال بوده اند و موارد نادری افراد مبتلا به سرطان کم تر از 50 سال بوده اند و یا مرد بوده اند. در صورتیکه این بیماری در همان مراحل اولیه تشخیص داده شود، می توان از گسترش بیماری به سایر نقاط بدن جلوگیری نمود.اکثر غدد بوجود آمده در سینه سرطانی نیستند.

اما بهتر است در صورتیکه وجود غده ی در سینه تان احساس کردید حتماً به پزشک مراجعه نمایید تا پزشک شما را از سرطانی نبودن آن مطمین سازد.

 در صورتیکه هر یک از علایم زیر را مشاهده کردید حتماً به پزشک معالج خود مراجعه نمایید:

1. هرگونه تغییر در سایز و شکل یک یا هر دو سینه

 2. خارج شدن ترشحات از هر یک از دو سینه

 3. وجود برآمدگی یا تورم در هر یک از زیر بغل ها

 4. وجود راش بر روی نوک پستان یا اطراف نوک پستان

 5. وجود تغییراتی در نوک سینه مانند فرو رفتن در سینه

احساس درد در ناحیه ی سینه الزاماً نشاندهنده ی ابتلا به سرطان سینه نمی باشد.

درمان سرطان سینه:

 اگر سرطان سینه در مراحل اولیه بیماری تشخیص داده شود می توان فرد را تحت درمان قرار داد و از شیوع بیماری به سایر نقاط بدن جلوگیری بعمل آورد.

سرطان سینه بوسیله ی ترکیبی از عمل جراحی، شیمی درمانی و پرتو درمانی می گردد. جراحی اولین نوع درمان است که فرد مبتلا به سرطان سینه تحت آن قرار می گیرد و سپس بیمار تحت شیمی درمانی و پرتو درمانی قرار می گیرد و در برخی موارد نیز از هورمون درمانی استفاده می شود.

برحسب نوع بیماری، گونه ای خاصی از جراحی و درمانهای پس از آن توسط پزشک انتخاب می شود. تشخیص سرطان سینه می تواند بر روی روند زندگی فرد مبتلا به آن تاثیر گذار باشد.

 نحوه ی مقابله با بیماری در هر فرد متفاوت است اما حمایت اطرافیان و دوستان می تواند یک کمک بزرگ در جهت مقابله با سرطان باشد. صحبت کردن با افرادیکه بتازگی این بیماری را از سر گذراند نیز می تواند از کمک بزرگی به افراد مبتلا به سرطان نماید.

منبع: http://www.nhs.uk

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید