نوشیدنی های انرژی زا در دوران کودکی

دکتر حمیدرضا بادلی

view

نوشیدنی های ورزشی و نوشیدنی های انرژی زا فراورده های کاملا متفاوتی هستند و بهتر است که در استفاده ی نام آنها دقت نمایید تا بجای هم اشتباهی استفاده نشوند.
هدف اصلی این مطلب توصیف این نوشیدنی ها و بحث در خصوص ترکیبات موجود در آنها و همچنین شباهتها و تفاوتهای بین این ماده غذایی است.
در بسیاری از مطالعات صورت گرفته نتایج نشان داده است که کافیین و دیگر مواد محرک که در نوشیدنی های انرژی زا نباید جایی در رژیم غذایی کودکان و نوجوانان داشته باشد.
بعلاوه، مصرف مداوم و بی رویه نوشیدنی های ورزشی پر کالری می تواند باعث افزایش احتمال بروز افزایش وزن و چاقی در کودکان و نوجوانان گردد.
نوشیدنی های ورزشی نوشیدنی هایی طعم دار هستند که اغلب شامل کربوهیدراتها، مواد معدنی، الکترولیت ها (مانند سدیم، پتاسیم، کلسیم و منیزیم) و گاهی ویتامین ها و سایر مواد مغذی هستند. نوشیدنی های انرژی زا اغلب شامل محرکهایی همچون کافیین و گوآرانا، کربوهیدرانها، پروتیین، آمینو اسیدها، ویتامین ها، سدیم و سایر مواد معدنی هستند.

هنگامیکه برای کودک یا نوجوان خود به دنبال یک نوشیدنی مناسب در حین انجام فعالیتهای جسمانی هستید سعی کنید دقت نمایید و از انتخاب نوشیدنی های حاوی شکر فراوان و یا کالری فراوان اجتناب نمایید.
مصرف این نوشیدنی ها می تواند باعث افزایش احتمال بروز اضافه وزن، چاقی و یا پوسیدگی دندانها شوند.
 این نوشیدنی ها می توانند برای ورزشکاران حرفه ای مناسب باشند. اما استفاده از آنها برای اغلب کودکان که شدت انجام فعالیتهای روزانه ی آنها بسیار کم است، در حین انجام ورزش بجای آب بسیار غیر ضروری است.
مصرف نوشیدنی های انرژی زا که حاوی محرکهایی همچون کافیین هستند برای کودکان و نوجوانان توصیه نمی گردد و این نوشیدنی ها نباید جایی در رژیم غذایی روزانه ی کودکان داشته باشند.
 مصرف بی رویه نوشیدنی های حاوی کربوهیدرات بدون آنکه هیچ ماده ی مغذی را به بدن کودک بیافزاید صرفاً باعث افزایش میزان کالریهای دریافتی وی می گردد.

دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۲۷ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید