نیاز به کلسیم در دوران بارداری

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

نیاز به کلسیم در دوران بارداری چقدر است؟

مصرف کلسیم مورد نیاز در دوران بارداری را  فراموش نکنید.

بدن شما تمام تلاش خود را می کند تا از جنین شما محافظت کند. حتی گاهی با برداشت از بدن شما به حفظ سلامت جنین کمک می کند. بدن شما در واقع با دریافت کلسیم از استخوانها  و دندانهای شما و انتقال آن به جنین تان از منابع کلسیم شما دزدی می کند. بنابراین اگر می خواهید استخوانها و دندان قوی داشته باشید، باید مقداری کلسیم اضافی را در دوران بارداری دریافت کنید.

کلسیم در دوران بارداری چه عملکردی دارد؟

هر فردی به مواد معدنی ضروری نیاز دارد. علاوه بر حفظ دندان و استخوان، کلسیم همچنین خون و ماهیچه های شما را به حرکت واداشته و به اعصاب شما کمک می کند تا پیام های عصبی را از مغز به دیگر نقاط بدن منتقل کند.

 

نیاز به کلسیم در دوران بارداری

 

نیاز به کلسیم در بارداری:

بدن شما نمی تواند کلسیم بسازد، بنابراین نیاز است که شما کلسیم مورد نظر را از غذا یا مکمل دریافت کنید. وقتی باردار هستید، سعی کنید 1000 میلی گرم کلسیم روزانه مصرف کنید و به خاطر داشته باشید اگر سن کمتر از 18 سال دارید، حداقل به 1300 میلی گرم کلسیم روزانه نیاز دارید.

مواد غذایی سرشار از کلسیم کدامند؟

لبنیاتی نظیر شیر، پنیر و ماست منابع مناسب کلسیم هستند. سبزیجات برگ سبز تیره همچنین کلسیم دارند. و در حجم کمتر از لبنیات می توانید کلسیم مورد نیاز را دریافت کنید. به بعضی از غذاها کلسیم اضافه کنید، برای مثال نانها، آبمیوه ه و نوشیدنی های سویا غنی شده با کلسیم در بازار موجود است. بنابراین از برچسب مواد غذایی میزان کلسیم آن را مطالعه کنید.

مواد غذایی سرشار از کلسیم عبارتند از:

ماست کم چرب، آب پرتقال، ساردین، پنیر چدار، شیر، پنیر، پنیر توفو، ماهی سالمون، حبوبات، کلم کیل، نوشیدنی های سویا.

 

نیاز به کلسیم در دوران بارداری

 

مکمل کلسیم چیست؟

اگر به شیر آلرژی دارید یا به عبارتی به عدم تحمل لاکتوز مبتلا هستید یا گیاهخوار هستید، دریافت کلسیم بسیار سخت خواهد بود. اگر از مواد غذایی نمی توانید به میزان کافی کلسیم دریافت کنید حتماً با پزشکتان مطرح کنید.

انواع مکمل کلسیم، مکمل کلسیم کربنات و مکمل کلسیم سیترات.

مکمل کلسیم کربنات، ارزان است و اگر با غذا میل کنید بسیار خوب اثر می کند.

مکمل کلسیم سیترات را می توانید هم با غذا و هم با شکم خالی مصرف کنید.

بسیاری از مکمل های کلسیم، علاوه بر کلسیم ویتامین دی دارند که باعث کمک به جذب کلسیم می شود. شما می توانید در هر وعده یک قرص 500 میلی گرمی کلسیم میل کنید.

برای اطمینان از جذب موثر کلسیم هر بار تنها یک قرص 500 میلی گرمی کلسیم را دریافت کنید. در واقع اگر لازم است 1000 میلی گرم کلسیم دریافت کنید، یکی را همراه با صبحانه و دیگری را همراه با شام مصرف کنید.

 

نیاز به کلسیم در دوران بارداری

 

خانم ها در شیردهی به چه میزان کلسیم نیاز دارند؟

خانمها در دوران شیردهی به میزان مکمل کلسیم بیشتری احتیاج دارند. زیرا این افراد 3 تا 5% توده استخوانی را حین شیردهی منتقل می کنند. البته اگر به تغذیه توجه شود مشکلی وجود نخواهد داشت و ظرف مدت 6ماه پس از قطع شیردهی جایگزین خواهد شد.

عوارض جانبی کلسیم

مصرف کلسیم می تواند باعث نفخ و یا یبوست شود به همین دلیل اگر چنین حالتی را مشاهده کردید حتماً کلسیم را با آب فراوان میل کنید.

مصرف بیش از حد کلسیم می تواند باعث بروز سنگ کلیوی شود و از جذب روی و آهن جلوگیری کند. بنابراین در دوران بارداری از مصرف بیش از 2000 میلی گرم کلسیم در روز و 3000 میلی گرم در سن کمتر از 18 سال اجتناب کنید.

 

نیاز به کلسیم در دوران بارداری

 

در خصوص مصرف کلسیم با پزشک خود مشورت کنید.

متخصصین

آفاق حسن زاده راد

آفاق حسن زاده راد

مامایی و سلامت زنان و زایمان

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید