نیش حشرات نیاز به درمان دارد؟

دکتر حمیدرضا بادلی

view

نیش حشرات نیاز به درمان دارد؟

نیش حشرات

بیشتر حشرات نیش می زنند و نیششان ناخوشایند است اما مسئله جدی نیست. ممکن است در ابتدا اذیت کنند و خارش بهمراه داشته باشند اما موقتی است. می توانید با استفاده از یخ تورم و درد را کاهش دهید.کرم های هیدروکورتیزون و لوسیون های کالامین می توانند خارش و قرمزی را کاهش دهند. آنتی هیستامین ها نیز موثر هستند.در صورت آلرژی داشتن به نیش و گزش خاصی، عوارض جدی خواهند بود و اگر چند بار نیش و گزش اتفاق افتاد خطر بیشتری بدنبال خواهد داشت.اما در برخی افراد همان یک گزش باعث واکنش های آلرژیک شدید می شود،که نیاز به اقدامات فوری پزشکی است.

چندین بار مورد گزش حشرات قرار گرفتن عوارض را جدی تر می کند.مردم بیشتر از نیش حشرات می میرند تا نیش مار

علائم نیش حشره

  • درد یا ناراحت
  • برجستگی پوستی
  • تورم

بیشتر بخوانید :

آلرژی و واکنش آلرژیک

خود مراقبتی در نیش حشره

برداشتن نیش ،اگر هنوز باقی مانده،و خراش دادن آن با یک شی تیز مثل کارت اعتباری و شستن آن با آن و صابون می تواند کمک کننده باشد.برای کاهش درد از کیسه یخ و کمپرس سرد به مدت 15 الی 20 دقیقه در هر ساعت استفاده کنید. لوسیون کالامین 1 % برای رفع خارش موثر است.اگر در 10 سال اخیر واکسن کزاز نزدید اقدام به دریافت آن کنید.

پزشک چگونه نیش حشره را تشخیص میدهد

نیش حشره یک نقطه کوچک،متورم و قرمز بر روی پوست ایجاد می کند که برای پزشک قابل شناسایی است.درباره سابقه آلرژی با پزشک خود صحبت کنید.دکتر علائم حیاتی را برای بررسی واکنش آلرژیک چک می کند.

عوامل خطر ابتلا به نیش حشره

هر چه بیشتر در فضای آزاد قرار بگیرید بیشتر در معرض نیش حشرات خواهید بود. کودکان و سالمندان بعلت سیستم ایمنی ضعیف بیشتر در معرض واکنش های شدید آلرژیک هستند.

درمان نیش حشره

اغلب اوقات با درمان خانگی از بین می روند.در صورت بروز آلرژی، بسته بشدت آن به اقدامات خاصی نیاز است.اگر علائم آلرژی ندارید حشره را برداشته و محل نیش را بشویید.اگر واکسیناسیون کزاز کامل نیست پزشک یک دوز تقویت کننده توصیه میکند.داروهای مسکن بدون نسخه برای کاهش درد کمک کننده است و آلرژی های خفیف با آنتی هیستامین و کورتیکوستروئید ها درمان می شوند.آلرژی های متوسط با کورتیکوستروئید و آدرنالین،و آلرژِی های شدید با اقدامات سریع پزشکی برطرف خواهند شد.در شرایط حاد ممکن است مشکلات تنفسی رخ دهد که نیاز به برقراری راه تنفسی مصنوعی از طریق نای باشد.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

واکنش های شدید و کشنده مربوط به آلرژی در کمتر از یک ساعت اتفاق می افتد. در صورت بروز این علائم با اورژانس تماس بگیرید.

انتظار میرود در نیش حشره

در اکثر موارد علائم شامل موراد زیر است: -درد موقت -خارش که خود به خود از بین می روند. در صورت بروز آلرژی (که نادر است) عوارض جدی رخ می دهد که کشنده هم هست.

عوامل تشدید کننده نیش حشره

قرار دادن نیش در محل می تواند به بدتر شدن واکنش بیانجامد و سم بیشتری به داخل بدن وارد شود.

دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۲۷ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید