همه چیز درباره اورتریت یا التهاب و عفونت پیشابراه

دکتر حمیدرضا بادلی

view

همه چیز درباره اورتریت یا التهاب و عفونت پیشابراه

 اورتریت یا التهاب و عفونت پیشابراه

علاِئم

  • دردیاناراحتی
  • ادرارکدروبدبو
  • تکرارادرار
  • درددرهنگام ادرارکردن

درباره اورتریت

اورتریت التهاب مجاری ادرای است که ادرار از مثانه خارج میکند. هم در زنان و هم در مردان رخ میدهد و میتواند در طی مقاربت به شریک جنسی منتقل شود. معمولا ، ناشی از عفونت باکتریایی یا ویروسی است. باکتری های شایع ایجاد کننده std ها، شامل کلامدیا و گنوکوک است. ایجاد خراش ناشی از وارد کردن کاتتر یا فوم ضد بارداری هم میتواند موجب این بیماری شود. فرد مبتلا به اورتریت بدون هیچ علامتی میتواند این بیماری را از فردی به فرد دیگری منتقل کند. عدم درمان ، موجب آسیب دائمی مثانه و سایر ارگانها میشود. درصورت رسیدن عفونت به لوله های فالوپ، موجب نازایی در زنان میشود.

آیا میدانید تقریبا از 4 زن 3 زن مبتلا به اورتریت شناسایی نمیشوند. حتی زنانی که هیچ علامتی ندارند و در صورت عدم درمان ، دچار بیماری التهابی لگن میشود که نازایی و مشکلاتی در بارداری را به وجود می آورد. اورتریت میتواند در هرشخصی که از لحاظ جنسی فعال است رخ دهد اما در افراد بین 20 تا 24 سال شایع است.

خود مراقبتی در اورتریت

اورتریت باید توسط دکتر ارزیابی شود. مهم است که در طی درمان از رابطه جنسی خودداری کنید. همچنین، تمرین رابطه جنسی سالم هنگامی که عفونت برطرف شده است تا جلوگیری از به آینده کمک خواهد کرد.

پزشک چگونه اورتریت را تشخیص میدهد

دکتر برای تشخیص بیماری شما را معاینه میکند و و سوالاتی از روابط جنسی شما میپرسد : سایر آزمایشات ، آزمایش خون ، تست بارداری ، و تست بیماری های مقاربتی است.

عوامل خطر ابتلا به اورتریت

شریکهای متعدد جنسی ، تاریخچه بیماری مقاربتی ، رفتار های جنسی پر خطر ، رابطه جنسی مقعد بدون کاندوم

درمان اورتریت

درمان بستگی به علت ایجاد کننده اورتریت دارد . اگر ناشی از التهاب یا خراشی باشد ابتدا آن را درمان میکنند. اگر ناشی از عفونت باشد دکتر شما بر اساس عامل ایجاد کننده عفونت ، آنتی بیوتیک تجویز میکند. ممکن است دکتر شما ، ضد درد هم تجویز کند.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر متوجه هر گونه علامت اورتریت شدید مانند ترشحات غیرطبیعی از پنیس ، خونریزی واژینال، درد در هنگام مقاربت (برای زنان ) درد در هنگام دفع ادرار ، اگر متوجه شدید با شخصی رابطه داشتید که مبتلا به عفونت باکتری کلامیدیا و گنوکوک است حتما به دکتر مراجعه کنید.

انتظار میرود در اورتریت

اگر علت پیدا شود اورتریت به سرعت به درمان پاسخ میدهد. اگر به علت خراش یا التهابی ایجاد شود باید علت آن درمان شود. اگر اورتریت ناشی از عفونت باشد ، دکتر آنتی بیوتیک تراپی را شروع میکن تا علت عفونت مشخص شود. و دکتر آنتی بیوتیکی را که موثر تر است انتخاب میکند. و شریک جنسی شماهم باید درمان شود و به شما توصیه میشود که تا درمان شدن بیماری مقاربت نداشته باشید. اورتریت پس از 6 هفته از درمان را مزمن میگویند. درمان اورتریت مزمن سخت تر است و دکتر مجبور است از یک رویکرد تهاجمی استفاده کند.

میزان ابتلا به اورتریت

هر ساله 4 میلیون مورد از اورتریت در آمریکا وجود دارد.

حقایقی درمورد اورتریت

بین 10 تا 40 درصد زنانی که به اورتریت مبتلا هستند دچار بیماری التهابی لگنی میشوند.

دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۲۷ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید