همه چیز درباره تباهی لکه زرد یا دژنراسیون ماکولا

دکتر خشایار شکرچی

view

همه چیز درباره تباهی لکه زرد یا دژنراسیون ماکولا

تباهی لکه زرد یا دژنراسیون ماکولا

دژنراسیون ماکولا یک بیماری چشم بدون درد است که باعث می شود دید مرکزی از دست رفته، و در نتیجه در خواندن و دیدن جزئیات کوچک مشکل ایجاد شود. بخشی از چشم که ماکولا (مرکز شبکیه چشم)نامیده میشود و عروق خونی اطراف آن آسیب میبینند. دژنراسیون ماکولا دارای دو مرحله است: خشک و مرطوب. بیشتر افراد در ابتدا دژنراسیون ماکولای خشک که در آن عروق خونی شکننده و نازک است، را دارند. رگ های خونی در دژنراسیون ماکولای مرطوب نشت میکنند. دژنراسیون ماکولا معمولا به طور کامل باعث کوری کامل نمی شود به دلیل اینکه دید محیطی (کناری) سالم باقی می ماند. نام دیگر آن دژنراسیون ماکولا مربوط به سن است، زیرا در افراد بالای 60 سال رایج تر میباشد. سیگار کشیدن و اضافه وزن ممکن است شانس ابتلا به این وضعیت را افزایش دهد. دارو درمانی و جراحی میتواند به جلوگیری از بدتر شدن دژنراسیون ماکولا کمک کند.

علاِئم دژنراسیون ماکولا

  • نقاط کور در دید
  • تاری دید
  • کم رنگ شدن دید رنگ ها
  • تغییر در دید
  • نیازبه نور بیشتر برای خواندن

خود مراقبتی در دژنراسیون ماکولا

شما می توانید با استفاده از این راهنمایی خود مراقبتی، به محافظت از بینایی خود کمک کنید : رژیم غذایی مغذی که حاوی مقدار زیادی از میوه، سبزیجات، ماهی، و غذاهای با اسیدهای چرب امگا 3 ، ورزش به صورت منظم، ماندن در یک وزن سالم،عدم استعمال سیگار، محافظت از چشم در برابر خورشید با عینک آفتابی و کلاه،مراجعه به پزشک به طور منظم.

پزشک چگونه دژنراسیون ماکولا  را تشخیص میدهد

دکتر از شما میخواهد به یک نمودار مخصوص چشم وهمچنین یک شبکه از خطوط مستقیم نگاه تا ببینید آیا آنها مواج به نظر می رسد. همچنین قطره های چشمی در چشم شما ریخته و بررسی میکند که آیا ماکولا یا رگ های خونی تغییر کرده اند. دکتر ممکن است دستور آزمایشات دیگری به منظور تایید دژنراسیون ماکولای مرطوب، دهد

بیشتر بخوانید :

ماکولوپاتی مرتبط با سن

عوامل خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولا

سن بالا، سیگار، سابقه خانوادگی، چاقی، رژیم پرچرب، زن بودن، قفقازی بودن

درمان دژنراسیون ماکولا

در مرحله پیشرفته هیچ درمانی برای دژنراسیون ماکولا وجود ندارد. در مراحل اولیه، این درمان ها ممکن است به کاهش سرعت وضعیت کمک کند:مکمل های ویتامین، جراحی لیزری برای نشت عروق خونی، فتودینامیک تراپی (یک داروی تزریقی و فعال شونده با نور) برای نشت عروق خونی، دارو درمانی برای حفظ عروق خونی جدید از رشد، لنز های ویژه برای کمک به بینایی

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر تغییر در بینایی دارید یا اگر خطوط مستقیم، مواج به نظر میرسند، به پزشک مراجعه کنید

انتظار میرود در دژنراسیون ماکولا

دژنراسیون ماکولابه تدریج اتفاق افتاده ، اغلب به مدت سالها بر یک چشم اثر میگذارد. شما فقط ممکن است وقتی شرایط به چشم دیگر گسترش میابد، متوجه تغییر در بینایی شوید ، چون چشم سالم آن را جبران میکند . شما ممکن است به استفاده از نور اضافی برای دیدن بهتر و مشکل رانندگی در شب و شناسایی چهره های افراد از راه دور، نیاز پیدا کنید. هنگامی که بینایی شما تحت تاثیر قرار گرفت، امکان رفع آسیب وجود ندارد . اما تشخیص زود هنگام دژنراسیون ماکولا ممکن است به جلوگیری ازکاهش بینایی کمک کند.

عوامل تشدید کننده دژنراسیون ماکولا

سیگار کشیدن احتمال ابتلا به دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن را، 2 تا 5 برابر افزایش میدهد.

نور خورشید، فشار خون بالا، سیگار کشیدن.

دکتر خشایار شکرچی

دکتر خشایار شکرچی۴ مطلب

پزشکی خانواده
پزشکی خانواده MD,AMC,FRACGP استرالیا سیدنی address :10/211 Buckwell Drive, Hassall Grove, NSW, Australia, 2761

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید