واکسن آنفلوانزا و ذات الریه

view

بر طبق نتایج تحقیقات اخیر نشان داده شده که می‌توان از 57 درصد بستری شدن‌های ذات‌الریه بر اثر آنفولانزا پیشگیری نمود. م

طالعه‌ی اخیر نشان داده که تلقیح واکسن آنفولانزا نه تنها باعث حفظ فرد از ابتلا به آنفولانزا می‌شود. بلکه، شخص را در برابر ابتلا به ذات‌الریه و بستری شدن‌ها به دلیل آنفولانزا و مرگ محافظت می‌کند. محققان بر این باورند که اکثر افرادی که به دلیل ذات‌الریه ناشی از آنفولانزا بستری می‌شوند واکسن آنفولانزا نزده‌اند.

واکسن آنفولانزا تاثیر به‌سزایی در کاهش خطر ابتلا به ذات‌الریه و بستری شدن در بیمارستان دارد. دکتر کارلوس گریجالوا استاد سیاست‌های سلامت دانشکده‌ی پزشکی نشویل اذعان نمود که 57 درصد بستری شده‌ها به‌دلیل ذات‌الریه ناشی از آنفولانزا، قابل پیش‌گیری هستند.

نتایج تحقیق اخیر در اکتبر امسال در مجله‌ی انجمن پزشکی آمریکا به چاپ رسید. در این مطالعه گریجالوا و همکاران داده‌های مربوط به 2800 بیمار بستری شده به‌دلیل ذات‌الریه در 4 بیمارستان آمریکا از سال 2010 تا 2012 جمع‌آوری نمودند. حدود 6 درصد این بیماران دچار ذات‌الریه ناشی از آنفولانزا بودند، در حالی‌که بقیه افراد دچار ذات‌الریه‌ای بودند که ناشی از آنفولانزا نبود.

محققان به بررسی تاریخچه‌ی تلقیح واکسن آنفولانزا در این افراد پرداختند. نتایج حاکی از آن بوده که میزان .وقوع ذات‌الریه در کسانی‌که واکسن آنفولانزا در آنان تلقیح نشده بود به مراتب بیش‌تر از سایر افراد بوده است.

دلیل اصلی بستری شدن خود آنفولانزا نبوده بلکه ذات‌الریه‌ای بوده که در نتیجه‌ی آنفولانزا در افراد ایجاد شده است. آنفولانزا باعث ایجاد بیماری‌های قلبی، ذات‌الریه، آپاندیسیت، گلو درد و گوش درد می‌تواند باشد. محققان معتقدند که مطالعه‌ی حاضر به این معناست که واکسن آنفولانزا می‌تواند از ابتلا به ذات‌الریه اجتناب کند.

 تمام آمریکایی‌های بالای 6 ماه باید هر سال در برابر آنفولانزا واکسینه شوند.


منبع: nlm.nih.gov

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید