واکنش آلرژیک شدید یا شوک آنافیلاکتیک را بشناسید

دکتر آزیتا تنگستانی نژاد

view

 واکنش آلرژیک شدید یا شوک آنافیلاکتیک را بشناسید

واکنش آلرژیک شدید یا شوک آنافیلاکتیک

علاِئم

  • تورم
  • احساس عدم دریافت کافی هوا
  • صربان قلب سریع
  • نفس کم آوردن
  • سفتی گلو
  • خس خس
  • تنفس سریع

واکنش های آلرژیک شدید - مانند شوک آنافیلاکتیک - می توانند تهدید کننده زندگی باشند. در افراد مبتلا به آلرژی به غذاها، داروها، نیش حشرات، لاتکس، یا مواد دیگر، بدن پس از تماس با ماده آلرژن بیش از حد واکنش نشان می دهد . یک واکنش آلرژیک شدید ممکن است به سرعت باعث اشکال در تنفس، سرگیجه، استفراغ و بیهوشی شود. واکنش های آلرژیک شدید اورژانس پزشکی هستند - آنها بدون درمان فوری می توانند کشنده باشند. تزریق اپی نفرین می تواند یک واکنش آلرژیک شدید را متوقف کند. آنتی هیستامین ها و استروئیدها نیز ممکن است کمک کننده باشند.

نوجوانان مبتلا به آلرژی غذایی و آسم بیشترین احتمال را برای دچار شدن به شوک آنافیلاکتیک دارا هستند. در یک چهارم از موارد، پزشکان نمی تواند علتی که باعث شوک آنافیلاکتیک میشود را پیدا کنند. در حدود 1نفر از هر 5 نفر که دچار شوک آنافیلاکتیک شده اند دوباره در عرض چند ساعت با شوک مواجهه میشوند. ورزش سبب نوعی شوک انافیلاکسی میشود که یک بیماری نادر است که در آن فعالیت بدنی محرک شوک آنافیلاکسی است.

خود مراقبتی در واکنش آلرژیک شدید ( شوک آنافیلاکتیک )

از محرک ها دوری کنید. از خوردن و یا حتی تماس با غذاهایی که ممکن است برای شما آلرژی ایجاد کنند اجتناب کنید. اگر شما به حشرات حساسیت دارند از لباسهای پوشاننده و از مواد دافع حشرات استفاده کنید. اگر دکتر برای شما اپی نفرین تجویز کرده است، همیشه آن را با خود داشته باشید و بدانید که چگونه از آن استفاده کنید ، آن را بروز نگه دارید. شما ممکن است به پوشیدن جواهرات خاصی ( علامت ) برای شناسایی آلرژی خود نیاز داشته باشید.

پزشک چگونه واکنش آلرژیک شدید ( شوک آنافیلاکتیک ) را تشخیص میدهد

یک دکتر شما را معاینه میکند و در مورد قرار گرفتن شما در برابر محرک ها از شما سوالاتی میپرسد مانند محرک هایی مانند : دارو یا نیش حشرات. شما ممکن است به آزمایش خون یا پوست نیاز داشته باشید.

عوامل خطر ابتلا به واکنش آلرژیک شدید ( شوک آنافیلاکتیک )

عوامل خطر ساز: سابقه واکنش آلرژیک شدید، سابقه خانوادگی بیماریهای حساسیتی مثل آسم یا اگزما یا تب یونجه، آلرژی غذایی، آلرژی به دارو، آلرژی نیش حشرات، حساسیت به لاتکس، آسم

درمان واکنش آلرژیک شدید ( شوک آنافیلاکتیک )

درمان واکنش آلرژیک شدید شامل: استفاده از اپی نفرین ، استروئیدها و آنتی هیستامین ها پس از واکنش آلرژیک شدید است، یک دکتر ممکن است اپی نفرین تزریقی برای مواقع اضطراری تجویز کند. برخی از افراد از عکس های آلرژی به کاهش شدت واکنش آلرژیک خود بهره مند شوند. مطمئن شوید که تمام ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی شما در مورد واکنش های آلرژیک شدید قبلی آگاهی داشته باشند.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر شما هر گونه علائم آلرژی داشته اید و به خصوص اگر شما از یک واکنش شدید داشته اید به پزشک متخصص آلرژی مراجعه کنید.

انتظار میرود در واکنش آلرژیک شدید ( شوک آنافیلاکتیک )

پس از قرار گرفتن در معرض یک محرک آلرژیک، علائم یک واکنش آلرژیک شدید ممکن است در عرض چند دقیقه شروع و یا بعد از چند ساعت ظاهر شود. علائم ممکن است به طور پیوسته بدتر شود. آنها همچنین ممکن است از بین برود و سپس باز گردند. درمان فوری می تواند نجات دهنده باشد. یک دوز از اپی نفرین ممکن است مسائل تنفس و یا دیگر مشکلات جدی را کاهش دهد. هرکسی که تا به حال دچار یک واکنش شدید شده باید تا 24 ساعت پس از حمله تحت نظارت قرار بگیرد.پس از آن، پزشک متخصص آلرژی می تواند یک کیت اضطراری با اپی نفرین برای درمان یک واکنش آلرژیک شدید در آینده تجویز کند.

اقدامات فوری در واکنش آلرژیک شدید ( شوک آنافیلاکتیک )

واکنش های آلرژیک شدید اورژانس پزشکی است. هر کسی که با علائم جدی - مانند مشکل تنفسی ، فشار خون پایین ، و یا بیهوشی - نیاز به کمک های اضطراری دارد. با تماس با 911 فرد را به اورژانس برسانید.

آسم و همچنین درمان با تاخیر وضعیت را وخیم تر میکند.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید