ویتامین ب و درمان زوال شناختی

view


در بیماران مبتلا به‌آلزایمر، تجویز مکمل هایی ویتامین بی با دوز بالا ، باعث کاهش روند زوال شناختی فرد نمی‌شوند. بیماری آلزایمر یک بیماری عصبی و دژنراتیو است که شکل معمول دمانس یا فراموشی است.

 بر اساس مطالعات مشخص شده که آمینو اسید طبیعی تولید شده در بدن به نام هموسیتیین در بیماران مبتلا به آلزایمر بیش از سایر بیماران است. پژوهشگران پیشنهاد می‌کنند که با کاهش سطح هموسیتیین می‌توان شدت و علایم بیماری را کاهش داد.

برخی از مطالعات حاکی از آنست که ویتامین B که می‌تواند متابولیسم هموسیتیین را تحت تاثیر قرار دهد می‌تواند در درمان بیماران کمک کننده باشد اما هنوز انجام مطالعات بیش‌تر در این زمینه توصیه می شود.

جهت بررسی تاثیر ویتامین B بر آلزایمر، محققان در آمریکا با مطالعه‌ی 409 بیمار که به مدت 18 ساعت تحت درمان با فولیک اسید و ویتامین B6 و ویتامین B12 بودند، و مقایسه‌ی این گروه با گروه شاهد دریافتند که گروه تحت درمان با مکمل ویتامین با کاهش سطح هموسیتیین خون مواجه شدند. اما وقتی بیماران در دو گروه تحت آزمایش شناختی قرار گرفتند، هیچ تفاوتی بین دو گروه یافت نشد. جالب توجه است که حتی علایم افسردگی در گروه تحت درمان با مکمل بیش از گروه شاهد بود.

به همین دلیل با توجه به مطالعات مختلف به نظر می‌رسد تجویز ویتامین B شاید نتواند تاثیر به‌سزایی را در درمان و بهبود بیماران مبتلا به آلزایمر داشته باشد


دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید