ویژگی یک عینک آفتابی مناسب چیست؟ قسمت دوم

view

عینکهای پلاریزه

عدسیهای پلاریزه شعاع های نور خورشید انعکاس یافته از سطوح صافی مثل سنگفرش خیابان، کروم، شیشه و یا سطح آب از بین می­برند. بنابراین در مواقع  رانندگی، قایقرانی و یا ماهیگیری بسیار مفید هستند.

پلاریزاسیون عدسیهای مزبور هیچ تاثیری بر جذب اشعه UV نخواهد داشت، ولی بسیاری از عدسیهای پلاریزه امروزی خاصیت جذب اشعه UV را نیز دارند.

برچسب عینک مورد نظر خود را از این نظر بررسی کنیدکه آیا حداکثر خاصیت جذب UV را دارد یا خیر؟

 

ویژگی یک عینک آفتابی مناسب چیست؟ قسمت دوم

 

بیشتر بخوانید:تابستان و نکات ایمنی در مورد تماس آفتاب

 

تیرگی لنزها

از لنزهای با تیرگی متوسط برای امورات روزمره می توانید استفاده کنید اما برای محیط های بسیار روشن سعی کنید از لنزهای تیره تر استفاده نمایید.

رنگ و شدت تیره گی نشان دهنده محافظت از اشعه UV نیست.

 

لنزهای عینک فتوکرومیک Photochromic

 

لنز عینک های فتوکرومیک به صورت اتوماتیک در محیط کم نور روشن و در محیط پر نور تر می شود.  اغلب تیره شدن لنز کمتر از نیم دقیقه اتفاق می‌افتد ولی برای روشن شدن لنز در محیط کم نور تقریبا ۵ دقیقه وقت صرف می شود. عینکهای فتوکرومیک ممکن است به صورت یک دست یا به صورت  سایه روشن  تغییر رنگ دهند.

 چه عینک‌های فتوکرومیک می‌توانند محافظ بسیار خوبی برای اشعه ماورای بنفش باشند ولی تاخیر در  تغییرات تیره گی آن‌هاگاهی می تواند مسئله ساز باشد.

 

بیشتر بخوانید:نکات مهم در استفاده از لنزهای تماسی

 

 ویژگی یک عینک آفتابی مناسب چیست؟ قسمت دوم

 

عینکهای سایه روشن Gradient

 

تغییر رنگ عدسیهای سایه روشن ممکن است از بالا به پایین و یا از بالا و پایین تا وسط تغییر می­کند و در واقع سایه روشن می­شود. ویژگی این عدسیهای سایه روشن ( تیره در بالا و روشن تر در پایین ) آن است که،  در قسمت های بالایی جذب بیشتر اشعه دارند  و در پایین امکان دید مناسبی را فراهم می ­کنند.

 این عینکها برای  رانندگی بسیار مناسب هستند زیرا می توانید دید مناسب داشبورد را داشته باشید. ولی عینکهای مزبور برای شرایط برفی و یا در ساحل دریا مناسب نیستند، خصوصاً اگر قسمت پایینی آنها روشن باشد. لنزهای سایه روشن دو سایه (تیره در بالا و پایین و روشن در وسط ) ممکن است برای ورزشهایی از قبیل قایقرانی و یا اسکی که شعاعهای نورانی از سطح آب یا برف برمی­گردد مناسب تر باشند.این نوع عینک ها برای ساحل یا روزهای برفی مناسب نیستند. 

دسته دیگر از عینکهای گرادیان یا سایه روشن هستند که به اصطلاح لنزهای دابل معروف هستند.  این نوع عینک ها برای ورزشهای آبی، اسکی و قایقرانی بسیار مناسب اند اما مناسب رانندگی نیستند به این دلیل که باعث کدر شدن یا دید نامناسب داشبورد می شوند.

 

بیشتر بخوانید:عمل لیزر چشم مناسب شرایط شماو بینایی شما است

 

 ویژگی یک عینک آفتابی مناسب چیست؟ قسمت دوم

 

عینک های آیینه ای  Mirror-coated

 

گروهی از عینک ها هستند که لنز آنها از لایه  آینه ای پوشیده شده‌اند. اگرچه این نوع لنزها می‌توانند تا حد زیادی از نور خورشید را بگیرند تضمینی نیست که بتوانند تمام اشعه‌های ماورای بنفش را جذب نمایند.

 

بازدارندگی از ۹۰ درصد از اشعه های مادون قرمز

 

اشعه مادون قرمز غیر قابل رویت هستند ولی تولید گرما می کنند. نور آفتاب مقدار بسیار کمی از اشعه  مادون قرمز دارد که معمولاً چشم انسان براحتی آن را تحمل می کند.

اگرچه بعضی از تولید کننده های عینک های آفتابی مدعی هستند که لنز عینک های آنها می تواند اشعه مادون قرمز را جذب نمایند ولی هنوز هیچگونه تغییری بین ارتباط اشعه مادون قرمز و بیماری چشم را ثابت نکرده است.

 

بیشتر بخوانید:چگونه از بروز چین و چروک های پوست جلوگیری نماییم

 

 ویژگی یک عینک آفتابی مناسب چیست؟ قسمت دوم

بازدارندگی نور آبی


 هنوز مشخص نیست که نور آبی برای چشم ضرر دارد یا خیر. لنزهایی که باعث بازدارندگی نور آبی می شوند اغلب کهربایی رنگ هستند و باعث می شود که شما محیط اطراف را زرد یا نارنجی ببینید.   این عینک ها بیشتر برای کسانی که سوار کشتی و یا هواپیما می شوند کاربرد دارد.

 

بیشتر بخوانید:

ویژگی یک عینک آفتابی مناسب چیست؟ قسمت اول

ویژگی یک عینک آفتابی مناسب چیست؟ قسمت دوم

 

متخصصین

حمیدرضا بادلی

حمیدرضا بادلی

فوق تخصص کلیه کودکان

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید