پنج دلیل برای یبوست کودکان و نوجوانان

خانم فرزانه حسین نژاد

view

رژیم غذایی ناسالم،کم تحرکی و ورزش نکردن، کم نوشیدن مایعات، استرس و دستشویی نرفتن به موقع مهمترین عوامل بروز یبوست در کودکان و نوجوانان است.

" یبوست " یعنی نداشتن حرکات روده یا دفع گاز ،که باعث سختی و خشکی مدفوع و همچنین دفع دردناک می شود.

ابتلا به یبوست در دوران کودکی و نوجوانی بسیار شایع است  که موارد موارد مختلفی چون موارد فوق موجب بروز آن می شود.

دلایل ابتلای کودکان  و نوجوانان به یبوست عبارتند از:

رژیم غذایی ناسالم : اگر کودک یا نوجوان رژیم غذایی سرشار از چربی ، شیرینی و غذاهای نشاسته داراستفاده کند و به میزان کافی از مواد غذایی حاوی فیبر مصرف نکند ، دچار کاهش حرکت روده ای و یبوست خواهد شد.

فیبر موجود در میوه ها و سبزیجات و غلات می تواند از سخت و خشک شدن مدفوع فرزندتان جلوگیری کند.

کم تحرکی  و ورزش نکردن:تحرک باعث حرکت غذا درسیستم گوارش می شود و به حرکت غذا در این سیستم کمک می کند؛اگر کودک یا نوجوانتان حرکت نکند ، یبوست می گیرد.

ننوشیدن آب و مایعات به مقدار کافی :نوشیدن آب و سایر مایعات، مدفوع را نرم می کند و حرکت در روده ها  را آسان می کند ؛نوشیدن آب را به خود و فرزندانتان یادآوری کنید.

دستشویی نرفتن به موقع :گاهی اوقات بچه ها از دستشویی رفتن به موقع طفره می روند ؛ به یاد داشته باشید که اگر عمل دفع در همان مرحله انجام نشود ،یبوست و دفعی سخت در انتظار کودکان و نوجوانان است.

استرس:استرس می تواند عاملی برای ابتلا به یبوست باشد؛ برای مثال عوامل استرس زایی مانند : یک حادثه ترسناک ،رفتن دریک مدرسه جدید، نگرانی از تکالیف و یا آزمون های آینده  و یا  دوری ازخانه می تواند فرد را دچار استرس کند.

خاطر فرزندتان را با صحبت و آگاهی آسوده کنید .

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید