پنومونی ویروسی Viral Pneumonia Disease

view

 

علاِیم پنومونی ویروسی

 • درد مفاصل
 • بدن درد
 • سرفه کردن
 • خستگی
 • تب
 • نفس کم آوردن
 • تنفس سخت
 • اشکال در صحبت کردن

درباره پنومونی ویروسی

پنومونی ویروسی یک عفونت ریه است که به وسیله ویروس ایجاد می شود. کودکان و بزرگسالان بیشتر به پنومونی ویروس مبتلا میشوند. بیشترین علت پنومونی در بزرگسالان باکتری است. علایم پنومونی ویروسی می تواند خفیف و یا تهدید کننده زندگی و شامل سرفه، تنگی نفس، خش خش سینه، درد قفسه سینه، تب و لرز باشد. بزرگسالان، بچه های جوان، افرادی با ضعف سیستم ایمنی و افرادی با وضعیت پزشکی مزمن بیشتر در خطر عوارض پنومونی هستند. درمان پنومونی بسته به علایم شامل: استراحت و خودمراقبتی در خانه یا بستری در بیمارستان و اکسیژن درمانی است. داروهای ضدویروس پنومونی هایی که به وسیله ویروس آنفولانزا ایجاد شده اند را می توانند درمان کنند. خیلی از مردم حدود یک تا سه هفته از پنومونی ویروسی بهبود می یابند.

آیا می دانید

پنومونی می تواند کشنده باشد به خصوص در افراد مسن. در زندگی تعدادی از مشاهیر: جیم هنسون، خالق ماپت، با پنومونی باکتریایی در سن 53 سالگی درگذشت. رقصنده فرد آستر در سن 88 سالگی بعد از یک پنومونی شدید فوت کرد. چارلز برانسون، مرد سخت و قهرمان فیلم، در سن 81 از پنومونی درگذشت. جیمز براون، خواننده پدر خوانده، از عوارض ناشی از ذات الریه در سن 73 سالگی درگذشت.

خود مراقبتی در پنومونی ویروسی

پنومونی می تواند جدی باشد، بنابر این مهم است که قبل از شروع خود درمانی پزشکتان را ببینید. خوددرمانی پنومونی شامل: استراحت کافی، عدم مصرف سیگار، در صورت نیاز داروهای ضد درد، به کودکان و نوجوانان آسپیرین ندهید ممکن است موجب سندرم ری شود، نادر اما کشنده، نوشیدن مایعات فراوان، سرفه کردن کمک به پاک کردن عفونت از ریه ها می شود، بنابر این قبل از اینکه از هر گونه شربت ضد سرفه استفاده کنید با پزشکتان صحبت کنید.

پزشک چگونه پنومونی ویروسی را تشخیص می دهد

پزشک با گرفتن تاریخچه پزشکی و انجام بررسی فیزیکی می تواند پنومونی را تشخیص دهد. سایر آزمایشات ممکن است شامل: آزمایش خون، عکس و تست خلط باشد.

عوامل خطر ابتلا به پنومونی ویروسی

مسن یا جوان بودن، سیگار کشیدن، سرما خوردگی یا آنفولانزا داشتن، بیماری ریوی مزمن مانند آسم یا copd داشتن، سیستم ایمنی ضعیف داشتنو یا سایر مشکلات سلامتی از قبیل بیماری قلبی، صدمه و یا جراحی اخیر، زندگی در خانه سالمندان از عوامل خطر پنومونی هستند.

پیشگیری از پنومونی ویروسی

واکسن آنفولانزا به جلوگیری از آنفلوآنزا و همچنین پنومونی ناشی از ویروس آنفولانزا کمک می کند. واکسن آبله مرغان به جلوگیری از پنومونی آبله مرغان کمک می کند. گام هایی وجود دارد که از گسترش ویروس جلوگیری کنید: زمانی که سرما خورده اید اغلب دستانتان را بشویید بخصوص پعد از دمیدن بینی، عطسه و یا سرفه. از ضد عفونی کننده دست استفاده کنید یا اغلب دستانتان را بشویید اگر اطراف کسی هستید که سرما خورده است.از حوله، لیوان آب، ظروف غذا خوردن، صفحه کلید کامپیوتر یا تلفن کسی که سرما خورده است مشترکا استفاده نکنید. هنگام سرفه و یا عطسه دهانتان را بپوشانید. از تماس با افرادی که سرما خورده اند بپرهیزید. اگر بیمار هستید در خانه بمانید و استراحت کنید تا بهتر شوید و دیگران را در محل کار و یا مدرسه آلوده نکنید. سیگار نکشید.

درمان پنومونی ویروسی

درمان پنومونی ویروسی شامل: درمان ضد ویروسی، اکسیژن می باشد.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر علایم پنومونی ویروسی دارید با پزشکتان تماس بگیرید. همچنین اگر علایم سرماخوردگی یا آنفولانزا بهتر نشد بلکه تشدید شد با پزشک تماس بگیرید. از مراقبت های فوری استفاده کنید اگر: به سختی نفس می کشید، ضعف شدید دارید ، درد قفسه سینه شدید دارید، خلط خونی دارید و یا کم آب شده اید.

انتظار می رود در پنومونی ویروسی

علایم پنومونی ویروسی ممکن است خفیف باشد و به آرامی شروع شود. بیماری ممکن است با یک سرفه شروع شود که موکوس، تب، لرز و تنگی نفس را با خود به ارمغان می آورد. سایر علایم ممکن است شامل عرق کردن، خستگی و درد شدید و تیزقفسه سینه باشد. بیشتر افراد با یک تا سه هفته استراحت در خانه بهبود می یابند. آنتی بیوتیک در در مقابل باکتری ها کارا است اما پنومونی ویروسی را درمان نمی کند. داروهای ضد ویروسی می توانند پنومونی را که به وسیله ویروس آنفولانزا ایجاد شده اند درمان کنند. افراد با علایم جدی تر نیاز به بستری در بیمارستان دارند تا مایعات جایگزین شود و تنفس راحت تر شود.

میزان ابتلا به پنومونی ویروسی

هر ساله بیشتر از 3 میلیون نفر در ایالت متحده مبتلا به پنومونی می شوند.

حقایقی درمورد پنومونی ویروسی

افراد سن بالا و افراد با نقص سیستم ایمنی بیشتر مبتلا به عفونت ویروسی می شوند تا کودکان و بزرگسالان.

عوامل تشدید کننده پنومونی ویروسی

سیگار کشیدن، سیستم ایمنی ضعیف، استرس یا فعالیت اضافه، یک وضعیت مزمن داشتن، جوان یا پیر بودن موجب بدتر شدن وضعیت می شود.

از پزشک خود بپرسید

 • آیا پنومونی می تواند منجر به علایمم شده باشد؟
 • مسری است؟
 • آیا لازم است در خانه بمانم و سر کار یا مدرسه نروم؟
 • چه کار می توانم بکنم تا از علایم رها شوم؟
 • چه درمانی نیاز دارم؟

 

 

آب آوردن ریه ها یا پلورال افیوزن چیست؟

 

 

 

 

 

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید