چرا زونا یا هرپس زوستر اتفاق می افتد؟

دکتر حمیدرضا بادلی

view

چرا زونا یا هرپس زوستر اتفاق می افتد؟

زونا یا هرپس زوستر

زونا تاول و جوش های پوستی دردناک، به طور معمول در پشت و دو طرف قفسه سینه یافت میشود. (اما می تواند در هر جای بدن رخ می دهد، از جمله پوست سر و اندام تناسلی). این بیماری توسط ویروس هرپس زوستر، همان ویروسی که باعث ایجاد آبله مرغان می شود، بوجود میاید. پس از یک عفونت آبله مرغان، ویروس غیر فعال می شود اما در بافت عصبی باقی می ماند. سال بعد، این ویروس ممکن است به عنوان زونا فعال شود. استرس، سرطان، یا سایر مشکلات پزشکی می تواند شیوع آن را آغاز کند. در برخی موارد، از بین رفتن درد زونا ممکن است تا از بین رفتن راش به تاخیر بیافتد.که این شرایط post-herpetic neuralgia نامیده میشود که گاهی اوقات یک شرایط طولانی مدت ناتوان کننده ایجاد میکند.

علاِئم

  • درد یا ناراحتی
  • تب
  • سردرد
  • راش پوستی
  • تاول پوستی
  • برجستگی پوستی
  • گلو درد
  • دردمفصل
  • عدم توانایی درچشمک زدن وبستن چشم ها

آیا میدانید واکسن زونا حفاظت در برابر این وضعیت دردناک را ایجاد میکند. این واکسن به عنوان یک بار تزریق در افراد بالای 60 سال و افراد در معرض خطر توصیه میشود. اگرچه این بیماری اغلب با ویروس هرپس زوستر از هرپس سیمپلکس، که باعث زخم های سرد و یا تبخال تناسلی میشوند، اشتباه گرفته میشود. هنگامی که زونا بهبود میابد، ویروس به صورت مخفی باقی می ماند. اکثر مردم فقط یک بار زونا را بروز میدهند، اما در برخی از موارد ممکن است دچار عود بیماری شوند.

خود مراقبتی در زونا(هرپس زوستر)

اگر شما دچار علائم اولیه زونا (سوزن سوزن شدن، بثورات) هستید به پزشک خود مراجعه کنید. درمان با داروهای ضد ویروسی در اوایل می تواند باعث جلوگیری از گسترش راش و کمک به کاهش درد شود. اگر نمی توانید به پزشک مراجعه کنید، درمان خارش با لوسیون کالامین، کرم ضد خارش، و آنتی هیستامین ها میباشد. حمام جو دوسر ممکن است کمک کند. قرص استامینوفن یا یک داروی ضدالتهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن (ادویل) میتواند کمک کننده باشد.

پزشک چگونه زونا(هرپس زوستر) را تشخیص میدهد

پزشکان با یک معاینه فیزیکی زونا را تشخیص میدهند. بثورات زونا متمایز و به آسانی قابل تشخیص هستند. اگر بثور بیش از حد گسترده باشد، ممکن است پزشک آزمایشات دیگری به منظور رد کردن بیماری های زمینه ای را توصیه کند.

درمان زونا(هرپس زوستر)

داروهای ضد ویروس (آسیکلوویر، famciclovir، valacyclovir) درد و مدت زمان شیوع زونا را کاهش میدهد. Zostavax (یک واکسن زونا)است که خطر ابتلا به زونا در حال گسترش را تا نیمی کاهش میدهد. داروهای ضد افسردگی و ضد درد می تواند درد عصب را در زونا کاهش دهد. کورتیکواستروئیدهای موضعی گاهی اوقات برای کاهش التهاب و درد تجویز میشوند.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

به محض اینکه متوجه علائم زونا، مانند سوزن سوزن شدن، خارش، درد عصبی و بثورات جلدی شدید، که اغلب اطراف یک طرف از وسط پشت و جلو قفسه سینه ظاهر میشوند، به پزشک خود مراجعه کنید.

انتظار میرود در زونا(هرپس زوستر)

زونا معمولا به صورت خارش و درد بر روی پوست است که با گسترش تاول شروع می شود. راش ها در حدود یک هفته یا بیشتر شکل می گیرند. تاول های شکسته باز دلمه باز میشوند و دلمه شکل میگیرد که گاهی اوقات پس از بهبود زخم را ترک میکنند. کل فرآیند 2 تا 3 هفته طول می کشد. برای برخی افراد، بثورات به سختی ایجاد می شود. اینکه چرا برخی از مردم علائم شدید تری از خود برزو می دهند و یا دچار درد بعد از زونا میشوند، هنوز نامشخص است، اما سن و استرس ممکن است جز عوامل تشدید کننده باشد. سرطان یا کاهش ایمنی بدن خطر گسترش زونا را افزایش میدهد. که می تواند خطرناک باشد که اگر راه های هوایی را تحت تاثیر قرار دهد میتواند خطرناک باشد.

میزان ابتلا به زونا(هرپس زوستر)

در هر سال حدود 1 نفر در هر 100 نفر به زونا مبتلا میشوند.افراد بیش از 50 سال و کسانی که هرگز واکسن آبله مرغان نزده اند، بیشتردر معرض ابتلا به زونا هستند. زونا در افراد مبتلا به سرطان و کسانی که داروهای سرکوبگر سیستم ایمنی مانند کورتیزون استفاده میکنند شایع تر است.

عوامل تشدید کننده زونا(هرپس زوستر)

خراش تاول یا زخم ها ، پوشیدن لباس های تنگ

بیشتر بخوانید :

خارش پوست
دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۲۷ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید