چرا فشارخون مادرم با 2 دارو کاهش نمی یابد

دکتر حمیدرضا بادلی

view

آیا ممکن است فرد بزرگسالی مانند مادر مخاطب ما دارو های خود را بدرستی استفاده نکند؟ این سوالی بود که گروهی از منچستر و کشور چک را وا داشت که بدنبال چنین پاسخ به چنین پرسشی مهمی باشند.

فشارخون بالا عامل خطری مهم برای بیماری قلبی و عروقی است که درصورت عدم کنترل مناسب آن باعث سکته قلبی، سکته مغزی و نارسایی مزمن کلیه می شود.

درنگاه اول شاید از ابتدا پاسخ این سوال مشخص منفی باشد. یعنی حتما یک بزرگسال داروی خود رابدرستی مصرف میکند.برای اینکار محققین یادشده با یک روش بسیار دقیق به نام HPLC ، میزان داروهای مصرفی را با اندازه گیری مقدار آنها در ادرار مورد بررسی قرار دادند. تصور شما چیست؟

آنها هم به همین نتیجه رسیدند دارو بدرستی مصرف می شده؟

اما نتایج جالب این تحقیق نشان داد که حدود 40 تا 50 در صد بیماران داوطلبی که داروی فشارخون را مصرف می کردند داروی خود را قطع کرده بودند یعنی از هر 2 بیمار یک نفر شان !!! و این عدم همکاری در بیمارانی که بیش از دو دارو مصرف به 70 تا 80 رسید.

بنابراین لازم است همسران ، فرزندان و مراقبین افراد بزرگسالی که داروی فشارخون مصرف می کنند در صورت عدم تغییر در میزان فشارخون ، قبل از مطرح کردن تجویز نادرست و یا ناکافی دارو ، حداقل برای چندین روز نحوه مصرف درست دارو در این عزیزان را مورد بررسی و پایش دقیق قراردهند.

دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۳۱ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید