چروک‌های پوستی

view

شیوه‌ی زندگی تاثیر به‌سزایی بر روی گرایش پوست به سمت چروک شدن دارد. قرار گرفتن در معرض نور خورشید و سیگار کشیدن از عوامل اصلی ایجاد چروک و لک‌های پوستی هستند. با کاهش میزان قرار گرفتن و در معرض نور خورشید و دود سیگار می‌توانید میزان آثار سوء این عوامل در جهت کاهش چروک‌های پوستی را کاهش دهید.

وجود الاستین و کلاژن باعث شادابی و قدرت پوست می‌گردد؛ با افزایش سن افراد، میزان فیبرهای کلاژن و الاستین در بدن کاهش می‌یابد و در نتیجه باعث ایجاد چروک‌های پوستی می‌شود. پوست ما در زیر سطح خارجی خود دارای یک لایه از چربی می‌باشد که باعث شکل دادن پوست است؛ با افزایش سن در افراد میزان چربی زیر لایه‌ی بیرونی پوست کاسته می‌شود و این کاهش چربی باعث ایجاد چین‌خوردگی در لایه‌ی بیرونی پوست می‌گردد.

چروک پوستی و در معرض نور خورشید قرار گرفتن:

در معرض نور خورشید قرار گرفتن شایع‌ترین دلیل آسیب‌های پوستی و چروک پوست است. مواجهه با اشعه‌ ماورای بنفش موجود در نور خورشید باعث ایجاد بروز تغییرات در پوست می‌گردد.

علاوه بر ایجاد چروک، اشعه‌ی ماورای بنفش نور خورشید باعث ایجاد لک‌های قهوه‌ای پوستی و رنگ‌دانه‌های غیر عادی و وجود لک‌های قرمز بر روی پوست می‌شود، تمام این تغییرات در مجموع باعث پیرتر به‌نظر آمدن پوست می‌شوند.

اشعه‌ی uv باعث ایجاد رادیکال‌های آزاد در پوست می‌شود که این رادیکال‌های آزاد باعث آسیب‌ به فیبرهای الاستین در پوست می‌شود و این آسیب‌ها منجر به بروز چروک‌ها و سرطان پوست می‌شود.

 بهترین راه‌ها برای اجتناب از مواجهه با نور خورشید عبارتست از:

1-    از لباس‌های پوشیده در جهت حفاظت از پوست استفاده نمایید.

2-    از قرار گرفتن در معرض خورشید در ساعات میانی روز اجتناب نمایید.

3-    استفاده از کرم‌های ضد آفتاب برای بخش‌هایی از پوست که به‌وسیله‌ی لباس از آن‌ها محافظت نمی‌شود.


دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید