چه زمانی باید نگران رشد کودکم باشم؟

دکتر حمیدرضا بادلی

view
در ادامه مبحث قبلی که در یعنی چه اهمیتی درصدها درمنحنی رشد کودکان دارند؟ برای  درک بهتر مسایل مطرح شده برای تان مثال هایی می زنم که بسیار مهم و بسیار ساده و ملموس اند.

: مثال های درصدهای رشد کودکان و اهمیت آنها

  1. اگر پرسنتایل یا درصدرشدکودکتان تغییرات سریع داشت باید به آن حساس شد. بعنوان مثال اگر فرزندتان روی منحنی 50 درصد و ناگهان به زیر پرسنتایل 15 درصد رسید پزشکتان حتما این موضوع را موردد ارزیابی قرار خواهد داد. دراین حالت ممکن است مشکلی باشد که باید به سراغ آن رفت.
  2. تغییرات در الگوی تغذیه فرزند شما ممکن است در منحنی بالا و پایین رفتن های کمتری ( کمتر از 2 خط منحنی) ایجاد نماید که دراین حالت پزشک کودکان با توصیه ، کوتاهتر کردن فاصله بین ویزیت ها آن را بدقت تحت نظر میگیرد.
  3. اگر کودک تان بیمار نیست ولی رشد قدی مانند گذشته ولی وزن آن کمتر بالا می رود حتما پزک تان برای تغذیه بهتر و بیشتر را توصیه می نماید.
  4. البته گاهی اضافه و کم گرفتن سریع وزن وضعیت مطلوبی را برای مان می رساند.مثلا اگر وزن گیری کمتر شده ، می تواند نشانگر این قضیه باشد که او رشد وزنی بهتری به نسبت قدی پیدا می کند
  5. ثابت ماندن رشد درانتها ها همیشه باعث نگرانی نیست. مثلا اگر والدین قد کوتاه باشند قرارگرفتن قد کودک برروی منحنی برابر یا کتر از 5 درصد اصلا جای نگرانی ندارد.
  6. اما این الگوها غیرطبیعی محسوب می شوند مانند کودک قد کوتاه یعنی با پرسنتایل درصد پایین ولی مادروپدری دارد که قدی میانگین یا بالا دارند یا اگر کودک لاغر و والدین با وزن میانه یا بالا بودند باید به این موارد دقت بیشتر شود شاید کمبود رشد به روند تشخیصی دقیق تری نیاز داشته باشد.
  7. اگر کودکتان در بالاترین منحنی وزن قرارگرفته باشد پزشک کودکان شما حتما برای پیشگیری از احتمال چاقی که در این بسیار محتمل است به شما توصیه های لازم را خواهد کرد
  8.  اگر دورسر کودک تان از میانگین رشد دور سر بسیار کوچکتر باشد پزشک باید بدقت رشد دورسررا پایش نماید چون مهمترین نشانگر رشد مغز افزودن شدن همزمان دورسر است.
  9. اگر رشددورسر بیش از اندازه بود ممکن است نشانه دهنده آب اضافی در جمجه یا هیدروسفالی است.
آیا وزن زمان تولد برای رشد نهایی با اهمیت است؟

برخلاف تصور همگان زمان تولد نمی تواند وزن بزرگسالی فرزند شما را تخمین بزند. کودکان ریز جثه ممکن است به بزرگسالی قد بلند و درشت و کودک بزرگ جثه به بزرگسالی باریک اندام تبدیل شوند.

بهترین راهنما و پیشگویی کننده ، والدین هستند آیا شما بلند،کوتاه و یا درحد میانگین جامعه هستید؟ لاغر، سنگین وزن و یا درحد میانگین .
.هستید؟ احتمال اینکه فرزندتان به شما شباهت داشته باشد بسیار زیاد است

امیدوارم که این دو مبحث برای تان مفید و کاربردی باشد.

اگر سوالی دارید حتما از طریق پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

منبع: CDC
دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۳۰ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید