چگونه رابطه جنسی ایمن برقرار کنید؟

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

رابطه جنسی ایمن برقرار کنید

 

سلامت جنسی جنبه های مختلفی دارد که شامل جلوگیری از ابتلا به بیماری های منتقله جنسی، پیشگیری از بارداری و تنظیم خانواده و برقراری و لذت از ارتباط جنسی است. همانطور که می دانید در واقع برای خانمها، رابطه جنسی همه جنبه های سلامت کلی را تحت تاثیر قرار می دهد.

بیماری های منتقله جنسی کدامند؟

 

 اگر شما از نظر جنسی فعال باشید، در معرض ابتلا به بیماری های منتقله جنسی هستید. همه نوع رابطه جنسی اعم از دهانی و واژینال و غیره می توانند انتقال دهنده این عفونت ها باشند، بنابراین باید بدانید که چگونه از بروز آنها جلوگیری کنید.

رابطه جنسی ایمن داشته باشید.

 

داشتن رابطه جنسی ایمن از طریق استفاده از روشهایی مانند کاندوم می تواند از بروز و انتقال بیماری منتقله جنسی پیشگیری کند. می توان با استفاده از کاندوم از بروز و انتقال عفونت های منتقله جنسی شامل HIV، سوزاک یا گنوره، کلامیدیا و هپاتیت جلوگیری کرد. اگرچه روشهای پیشگیری نظیر کاندوم معمولاً در پیشگیری از بیماری هایی که از طریق تماس پوست با پوست منتقل می شود کارآمد نیست و این عفونت ها شامل سفلیس، HPV، ویروس پاپیلومای انسانی (عامل زگیل) و HSV (هرپس عامل تب خال) است. اما بطور کلی استفاده از کاندوم در هر رابطه جنسی بسیار کمک کننده خواهد بود.

 

ارتباط جنسی ایمن

 

واکسن های پیشگیری از انتقال عفونت های منتقله جنسی

 

با استفاده از واکسنها می توان از بروز ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، هپاتیت بی و هپاتیت A جلوگیری کرد.

واکسن های HPV به وسیله انجمن غذا و داروی امریکا مورد تایید واقع شده است. و از بروز 2 گونه HPV که شایعترین عوامل سرطان دهان رحم هستند جلوگیری می کند. گارداسیل از 2 گونه HPV و 2 گونه که شایعترین عامل زگیل تناسلی هستند جلوگیری می کنند. گارداسیل 9 از 4 گونه HPV که گارداسیل محافظت می کند، محافظت نموده و همچنین از گونه های باریک بالا نیز محافظت می نماید. این واکسن ها قبل از اینکه فرد رابطه جنسی داشته باشد اثر گذارند.

برای عفونت های منتقله جنسی بررسی شوید.

 غربالگری و بررسی می تواند از بروز بیماری ها و عوارض آن ها جلوگیری کند.

 انجام پاپ اسمیر دوره ای را فراموش نکنید.

 انجام پاپ اسمیر دوره ای از 21 سالگی در صورتی که رابطه جنسی داشته باشید آغاز می شود. این تست تغییرات اولیه دهانه رحم که می تواند منجر به سرطان دهانه رحم شود را تشخیص می دهد.

درد لگنی را مورد توجه قرار دهید.

بسیاری از زنان درد لگنی در بازه زمانی قاعدگی را طبیعی پنداشته و طولانی مدت درد را نیز در همه زمان ها طبیعی می پندارند. اما باید بدانید که درد مزمن شدید و کرامپ شکمی مداوم امری طبیعی نیست و باید مورد بررسی قرار گیرد.

علایم آندومتریوز کدامند؟  

افراد مبتلا به آندومترویوز می توانند با درد شدید قاعدگی، درد حین رابطه جنسی، درد حین دفع مدفوع، خونریزی شدید و خونریزی بین دو قاعدگی مواجه شوند.

علایم میوم کدامند؟

در افراد مبتلا به فیبروم و میوم رحمی نیز درد لگنی، درد حین رابطه جنسی، خونریزی و درد شدید در حین قاعدگی شایع است.

 

مطالب پیشنهادی ما را هم مطالعه کنید

متخصصین

آفاق حسن زاده راد

آفاق حسن زاده راد

مامایی و سلامت زنان و زایمان

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید