کلسترول بالا

view

کلسترول هم به نوعی دوست ما است و هم به نوعی دشمن ما. وجود کلسترول برای عملکرد عادی بدن ضروری است، اما اگر سطح کلسترول بسیار بالا رود تبدیل به یک دشمن خاموش می‌شود که ابتلا به سکته‌ی قلبی را در ما بالا می‌برد.

عوامل خطر ابتلا به کلسترول بالا:

ریسک فاکتورهای اصلی در ابتلا به کلسترول بالا مربوط به انتخاب شیوه‌ی زندگی ماست و انتخاب رژیم مناسب و ورزش کافی است. عوامل ژنتیکی هم از دیگر عوامل بروز کلسترول بالا هستند.

راه حل کاهش کلسترول بالا:

اولین راه حل در کاهش کلسترول خون ایجاد تغییر و شیوه‌ی زندگی است.

اگر با تغییر شیوه‌ی زندگی همچنان میزان کلسترول خون‌تان بالاست می‌توانید از داروهای کاهش دهنده‌ی لیپید مانند استاتین استفاده نمایید. سطح کلسترول خون بالا یک نشانگر مهم در سنجش میزان خطر ابتلا به سکته‌ی قلبی در فرد در ده سال آینده است.

کلسترول در هر کدام از سلول‌های بدن یافت می‌شود و عملکرد مهمی را بر عهده دارد. توسط بدن ما ساخته می‌شود، البته از طریق مصرف غذاها هم وارد بدن می‌شود و از لحاظ ظاهر و شبیه چربی است. کلسترول محلول چربی است و در نتیجه با خون مخلوط نمی‌شود چون خون محلول در آب است.

 کلسترول توسط 2 نوع از لیپو پروتیین حمل می‌شوند.

لیپو پروتیین با تراکم پایین که به عنوان LDL و کلسترول بد از آن یاد می‌کنند و لیپو پروتیین با تراکم بالا که به عنوان HDL و یا کلسترول خوب از آن یاد می‌شود.

کلسترول 4 کارکرد انسانی دارد که بدون آن‌ها نمی‌توانیم زندگی کنیم:

1-    شرکت در ساختار دیوار سلول

2-    ایجاد اسید در روده

3-    اجازه‌ی تولید ویتامین D به بدن.

4-    تولید هورمون‌های خاص

کلسترول‌ها یک ریسک فاکتور اصلی به عنوان عامل بیماری‌های قلبی عروقی مبدل گشته است.

سطح بالای LDL باعث ایجاد کلسترول در شریان‌ها شده و HDL کلسترول را برای حذف به کبد منتقل می‌نماید.

 محدود کردن میزان چربی دریافتی بدن به کنترل سطح کلسترول خون کمک می‌نماید. سعی کنید تا در خوردن غذاهای حاوی کلسترول مانند زرده‌ی تخم مرغ، گوشت و پنیر، چربی‌های اشباع شده مانند شکلات و غذاهای سرخ شده چربی‌های ترانس مانند چربی‌هایی که در برخی غذاهای فراوری شده وجود دارد افراط نکنید.

چاقی بیش‌ از اندازه هم یکی از علل سطح بالای کلسترول LDL خون است. با ورزش منظم می‌توانید میزان LDL خون را کنترل نمایید.

اگرچه دلیل اولیه‌ی کلسترول بالا‌ی خون عامل ژنتیک است. اما دیابت، بیماری‌های کلیوی و کبدی، سندرم تخمدان پلی کیستیک، بارداری، کم کاری غده‌ی تیرویید و مصرف داروهایی خاص از عوامل ایجاد سطح کلسترول بالای خون می‌باشند.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید