کمبود آب بدن حین شنا کردن در کودکان

view

در فصل تابستان، بیشتر کودکان اوقات خود را در استخرها و یا کنار ساحل سپری می کنند و اگر اجازه داشته باشند حاضرند تمام روز را در آب باقی بمانند.
 اما با وجود این همه آب در پیرامون کودکان حین آب بازی و شنا، کمبود آب بدن آنها می تواند نگران کننده باشد. کودکانی که زمان طولانی را خارج از خانه در استخرها و یا دریاچه ها می گذرانند در خطر بروز کمبود آب بدن هستند.
تعریق و ادارا می تواند باعث از دست رفتن مقادیر بسیاری از آب بدن این افراد شود، در صورتیکه در طول این مدت، آب دفع شده با نوشیدن آب و مایعات، جایگزین نگردد می تواند باعث بروز کمبود آب بدنشان شود.
اما می توان براحتی از بروز کمبود آب بدن در کودکان پیشگیری به عمل آورد. بکارگیری نکات زیر می توانند به پیشگیری از کمبود آب بدن کودکان کمک نماید.

دادن مایعات در فواصل معین به کودک

: آکادمی متخصصان اطفال امریکا به والدین توصیه می کند تا در چنین مواقعی، قبل، در حین و پس از شنا به کودک خود مایعات و نوشیدنی بدهند. بهتر است از آب ساده استفاده کنید. زیرا  مصرف نوشیدنی هایی همچون نوشابه و یا لیموناد می تواند باعث افزایش احتمال بروز کمبود آب بدن فرد شوند.
بهتر است از برش های توت فرنگی و یا لیمو ترش برای طعم دادن به آب استفاده نمایید.
کودکان سن 9 تا 12 سال باید هر 15 تا 20 دقیقه حدود 6 گرم آب مصرف نمایند.
 نوجوانان 13 سال و بیشتر نیز باید حداقل 35 گرم آب در هر ساعت مصرف نمایند.
اگر کودکتان فعالیت شدید ورزشی انجام داده ممکن است الکترولیت های بدن خود را از دست داده باشد، بهتر است از آب مخصوص ورزشکاران استفاده نمایید.
سعی کنید در ساعات بسیار گرم و در اوج گرما از قرار دادن کودک در معرض نور خورشید اجتناب کنید. در صورتیکه رطوبت هوا زیاد است از قرار گرفتن در استخرها به مدت طولانی اجتناب کنید، مرتب کودک را آب بنوشانید

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید