کمتر از ۵ درصد انرژی روزانه باید از قندهای ساده تامین شود

view

به گزارش وبدا، دکتر زهرا عبداللهی گفت: بیماری های غیر واگیر مهمترین علت مرگ و میر در کشور بشمار می روند به طوری که 76 درصد کل بار بیماریها در ایران به بیماری های غیرواگیر اختصاص دارد. یکی از مهمترین عوامل خطر بیماری های غیرواگیر تغذیه نامناسب و مصرف زیاد قند، نمک و چربی است.

وی افزود: مطالعات انجام شده نشان داده است که تغذیه نامناسب و الگوی غذایی بیشترین علت بروز اضافه وزن و چاقی، بیماری های قلبی عروقی، دیابت نوع 2 و برخی انواع سرطان ها است.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت بیان کرد: بر اساس توصیه سازمان جهانی بهداشت حداکثر مقدار مصرف روزانه نمک 5 گرم است (معادل یک قاشق چایخوری) در حالیکه میزان مصرف نمک در خانوارهای ایرانی 2 تا 3 برابر این مقدار برآورد شده است.

دکتر عبداللهی گفت: سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است که 33 درصد بزرگسالان در دنیا به فشار خون بالا مبتلا هستند.

وی افزود: بر اساس توصیه سازمان جهانی بهداشت کمتر از 10 درصد انرژی روزانه باید از قندهای ساده تامین شود و در حال حاضر به علت شیوع روز افزون بیماری دیابت، اضافه وزن و چاقی به تامین کمتر از 5 درصد  انرژی روزانه از قندهای ساده تاکید دارد که بطور متوسط برای یک فرد سالم 25 گرم شکر در روز است.

مدیر کل دفتر بهبود تغذیه گفت: در ایران شیوع دیابت در حدود 10 درصد گزارش شده است. مصرف قند و شکر روزانه 66 گرم است. در حالیکه بر اساس سبد مطلوب غذایی مصرف روزانه قند و شکر حداکثر 40 گرم توصیه شده است.

وی افزود: تحقیقات انجام شده نشان داده است که مصرف یک قوطی نوشابه در روز منجربه حدود 7 کیلوگرم اضافه وزن در سال می شود. سرطان پانکراس، بیماری های کلیوی، فشارخون بالا، بیماری های قلبی به خصوص در زنان، نقرس، اختلال حواس و آلزایمر از دیگر عوارض مصرف زیاد مواد قندی و شیرین است.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت بیان کرد: از سوی دیگر افزایش مصرف روغن و چربی به ویژه چربی های اشباع از طریق مصرف بی رویه فست فودها و غذاهای چرب و سرخ شده نیز موجب افزایش شیوع بیماری های غیرواگیر نظیر بیماری های قلبی عروقی، برخی سرطان ها از جمله سرطان پستان، سرطان پروستات و دیابت شده است.

عبداللهی گفت: مطالعات سبد غذایی مطلوب در سال 1391نیز نشان داده است که سرانه مصرف روزانه روغن و چربی 46 گرم است که از سبد مطلوب غذایی (35 گرم) بیشتر است.

وی اظهار داشت: مصرف کم میوه و سبزی نیز عامل خطر مهم بیماری های غیر واگیر و مرگ ومیر ناشی از این بیماری هاست . میوه و سبزی بدلیل وجود انواع ویتامین، مواد معدنی و فیبر که مکانیسم اثر آنها شامل کاهش فشار خون بالا، کاهش استرس آنتی اکسیدانی، بهبود پروفایل لیپوپروتیین ها و افزایش حساسیت به انسولین است دارای اهمیت ویژه ای می باشد.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت در پایان خبر داد: با توجه به ضرورت تداوم و استمرار اجرای طرح بسیج ملی آموزش همگانی تغذیه صحیح و نقش با اهمیت همکاری های بین بخشی با هدف کاهش مصرف قند، نمک و چربی و افزایش مصرف میوه و سبزی ، شیر و لبنیات و غلات سبوس دار این طرح در دی ماه سال جاری در سطح کشور به مورد اجرا گذاشته می شود

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید