کنترل و درمان سرماخوردگی کودکان قسمت اول

دکتر حمیدرضا بادلی

view

اول از همه باید یاد بگیرید که چطور داروهایی که بدون نسخه می توان از داروخانه ها تهیه نمود  را بمنظور کنترل تب کودک، آب‌ریزش بینی او، درد گلو و یا دیگر علایم سرماخوردگی به وی دهید.

 کودکم تب دارد، چه باید کنم؟


متخصصین اطفال معتقدند در صورتیکه  دمای بدن کودک بالاتر از 38 درجه باشد تب محسوب می‌شود. اگر کودکتان تب دارد و کمتر از 6 ماه سن دارد حتما  با پزشک  کودکتان تماس بگیرید. همچنین اگرتب در کودک همراه با  علایم دیگری است و یا اگر تب در کودکتان بیش از  دو روز طول بکشد و حتما با پزشک وی تماس بگیرید.اگر تمام واکسن ها به موقع به کودکتان تلقیح نشده اند نیز در هنگام بروز تب حتما به پزشک مراجعه نمایید. در صورتیکه هیچ یک از موارد فوق نبود می‌توانید بمنظور کاهش تب در کودکتان  از استامینوفن یا ایبوپروفن مخصوص کودکان استفاده کنید. هرگز برای کودک از آسپرین استفاده نکنید. مصرف آسپرین در کودکان می تواند  احتمال بروز سندروم ری را افزایش ‌دهد. سندروم ری یک بیماری نادر و جدی است که می تواندکبد و مغز را تحت تاثیر قرار ‌دهد.

برای کاهش تب کودکم چه‌کار دیگری می‌توانم انجام دهم ؟


هر گز از آب سرد، یخ یا الکل برای کاهش تب کودکتان استفاده نکنید. بکاربردن آب ولرم می‌تواند در کاهش تب کودکتان مفید باشد.. به کودکتان کم لباس بپوشانید و رویش را زیاد نپوشانید. در صورتیکه کودکتان علایم کم ابی را بروز داد حتما به پزشک مراجعه نمایید . اگر پوشک کودک شیرخوارتان مدت زمان طولانی  خشک ماندهو یا  دهان و یا زبان کودک خشک است  و یا بخوبی شیر نمی‌خورد به پزشک مراجعه نمایید. در کودکان سنین بالاتردرصورتیکه کودک دچارکم آبی استو یا ادرار کافی نمی‌کند با پزشک وی تماس بگیرید.

چه زمانی باید به پزشک متخصص اطفال  مراجعه کنیم؟

موارد دیگری ‌غیراز تب و کم‌آبی هستند که هنگام مشاهده ی آن در کودکتان  باید به پزشک مراجعه نمایید. در صورتیکه  کودک شما کمتر از یکسال سن دارد و احساس می‌کنید که دچار آنفولانزا شده است و یا اگر ادرار کافی نمی‌کند به پزشک متخصص اطفال مراجعه نمایید. اگر ترشحات مخاطی کودکتان تغییر رنگ داده و  زرد رنگ و یا سبز رنگ شده است ویا دچار ترشحات  از ناحیه ی چشم شده است حتما با پزشک وی تماس بگیرید. درصورتیکه مدت زمان بروز تب در کودکتان بیش از دو روز طول کشیده است نیز به پزشک مراجعه کنید.

درصورت مشاهده ی علایم زیر نیز به پزشک مراجعه نمایید

:
1-اگر کودکتان  دچار مشکلات تنفسی است
 2-اگر کودکتان  بسیار بیمار است
3-اگر کودکتان نمیتواند بنوشد یا بخورد
4- اگر کودکتان دچار راش پوستی شده است.

آیا خوردن سوپ میتواند به بهبودی کودکم کمک نماید؟


بله خوردن سوپ میتواند به بهبودی کودک کمک نماید .در  برخی مطالعات صورت گرفته نتایج نشان داده اند که سوپ مرغ میتواند به کاهش التهابات بدن در حین سرماخوردگی کمک کند. در حین سرماخوردگی سعی کنید به کودکتان مقدار زیادی از  مایعات همچون آب و یا  شیر بدهید.

درمانهای خانگی دیگر شامل:


استفاده از دستگاه بخور نیز می‌تواند به درمان گرفتگی بینی در کودک کمک کند. استفاده از پمادهای حاوی منتول نیز  می‌توانند باعث شل شدن خلط و خروج مخاط شوند. سعی کنید در کودکان زیر دو سال از بخار حاوی دارو استفاده ننمایید.
دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۲۷ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید