کودک خجالتی

view

کودک خجالتی

هنگامی که یک نوزاد متوجه چیز جدیدی می شود به آن خیره شده و ضربان قلبش بالا می رود و بعد از چند لحظه به حالت عادی بر می گردد. در تعداد کمی از کودکان (در حدود یک نفر از هر هفت نفر) ضربان قلب برای یک مدت طولانی بالا می ماند و علایم دیگری مانند عرق، سر و صدا و یا نگاه ناراحت کننده در آن ها نمایان می شود. 

به فرزند خود برچسب «خجالتی» نزنید.

هیچ گاه در حضور دیگران در مورد کمرویی فرزندتان صحبت نکنید و هیچ وقت از خجالتی بودن به عنوان بهانه ای برای جدا از دیگران بودن کودک تان استفاده نکنید. بلکه سعی کنید بگویید «او برای احساس راحتی بیشتر به زمان احتیاج دارد» فکر نکنید که فرزندتان فردی خجالتی است و انتظارتان از او بیشتر است. گاهی سطح توقع شما رفتار کودک تان را تحت تاثیر قرار می دهد .

دلسوز باشید.

 اجازه دهید فرزندتان بداند که شما احساس او را درک می کنید، مثلا اگر به یک جشن تولد پر از کودکان نوپا رفته اید و فرزندتان احساس راحتی نمی کند بهتر است به او بگویید «این همه سر و صدا آزار دهنده است، نه؟» با این کار به او می فهمانید که رفتارش یک واکنش طبیعی است و دیگران نیز ممکن است احساس او را داشته باشند .

این تشویق حتی می تواند در حد یک لبخند و یا یک چشمک باشد .

تمسخر یا انتقاد نکنید.

 هیچ چیز سریع تر از بیان کلمات نامهربان نمی تواند اعتماد به نفس فرزندتان را از بین ببرد. به یاد داشته باشید کمرویی باعث می شود که کودک تان از خودش احساس شرم داشته باشد و داشتن یا نداشتن این صفت در اراده او نیست .

از قرار گرفتن در موقعیت های اجتماعی اجتناب نکنید.

اگر چه ممکن است تصور کنید با دور نگه داشتن فرزندتان از فعالیت های گروهی، زندگی را برای او آسان تر می کنید، اما هر چه بیشتر در موقعیت های اجتماعی قرار بگیرد سریع تر احساس راحتی می کند. البته هیچ وقت او را وادار به کاری نکنید و موقعیت ها را برای کودک تان آسان کنید، مثلا هنگامی که می خواهید به یک تولد بروید سعی کنید زودتر از سایر کودکان به آنجا برسید تا فرزندتان زمان کافی برای کسب آرامش داشته باشد .

 اگر کتابخانه یکی از مکان های مورد علاقه فرزند شما می باشد می توانید در آنجا برای او داستان بخوانید و یا از یک دوست دعوت کنید در کتابخانه به شما بپیوندد

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید