گرفتگی یا کرامپ عضلات پا در دوران بارداری

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

 

 گرفتگی یا کرامپ عضلات پا در دوران بارداری چیست؟

چه عاملی  در بارداری باعث ایجاد گرفتگی پا می شود؟

آیا کرامپ پا یا گرفتگی پا قابل پیشگیری است؟

 کرامپ پا، انقباضات غیرارادی و دردناک ماهیچه ها که پا و ساق را درگیر می کند و در دوران بارداری رایج است. اغلب مادران کرامپ پا یا گرفتگی پا را علی الخصوص در سه ماهه دوم و سوم بارداری و به طور رایج در طول شب احساس می کنند.

آیا علت کرامپ پا در بارداری مشخص است؟

خیر، علت دقیق بروز کرامپ پا در بارداری مشخص نیست. اما می توان با توجه به موارد زیر از بروز آن پیشگیری کرد.

ماهیچه های ساق پا را بکشید.

اگر چه مطالعات محدودی در این خصوص موجود است اما کشیدن ماهیچه ها پیش از خواب ممکن است بتواند از بروز کرامپ پا در بارداری پیشگیری کند.

به فاصله یک بازو از دیوار قرار بگیرید، دستان خود را روی دیوار روبرو قرار دهید و پای چپ خود را خم کنید، پای راست خود را صاف نگه دارید و پاشنه پای خود را روی زمین قرار دهید. این حالت کششی را 30 ثانیه انجام دهید.

به خاطر داشته باشید که بدنتان کشیده باشد و باسن رو به جلو قرار گیرد. پای خود را به داخل یا خارج قرار ندهید. پای خود را تعویض کنید و این فرایند را تکرار کنید.

فعال باشید.

فعالیت بدنی منظم می تواند از بروز کرامپ پا در حاملگی جلوگیری کند. قبل از شروع برنامه ورزشی، مطمئن باشید که سلامت شما مورد تایید پزشکتان است.

 

 گرفتگی یا کرامپ پا در دوران بارداری

 

مکمل منیزیوم دریافت کنید.

مطالعات محدودی نشان می دهد که مکمل منیزیوم از بروز کرامپ پا در بارداری جلوگیری می کند. البته در دوران باردری منیزیوم تحت نظر پزشک تجویز صورت می گیرد. سعی کنید از مواد غذایی سرشار از منیزیوم نظیر غلات کامل، دانه ها، میوه های خشک، مغزها و دانه ها استفاده کنید.

به میزان کافی آب مصرف کنید.

آبرسانی کافی به ماهیچه ها از بروز کرامپ جلوگیری می کند. ادرار شما در حالت طبیعی به رنگ زرد کمرنگ می باشد. اگر ادرارتان پررنگ تر شد به این معنی است که دچار کم آبی هستید. و هر چه ادرار پررنگ تر باشد از عدم مصرف آب کافی حکایت دارد.

از کفش مناسب استفاده کنید.

از کفشهایی استفاده کنید که در آن حس راحتی می کنید. کفشهای با پاشنه سفت می تواند بهتر باشد.

 

 

 گرفتگی یا کرامپ پا در دوران بارداری

 

بطور کلی اگر دچار کرامپ شدید، پای خود را بکشید، راه بروید و پای خود را بلند کنید. دوش آب گرم، ماساژ یخ و ماساژ ماهیچه نیز می تواند کمک کننده باشد

 

متخصصین

آفاق حسن زاده راد

آفاق حسن زاده راد

مامایی و سلامت زنان و زایمان

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید