یائسگی با چه بیماری هایی همراه است؟

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

یائسگی به صورت توقف کامل قاعدگی در مدت 1 سال تعریف می شود دوره کلیماکتریک که دوره حواله یائسگی و قبل ، حین و پس از یائسگی را در بر می گیرد معمولا 7 سال طول می کشد

در دورات یائسگی تغییراتی در بدن رخ می دهد و عملا می تواند با بیماری هایی همراه باشد. برخی از خانم ها نامنظمی قاعدگی را به عنوان بارزترین علامت یائسگی مطرح می کنند.

یائسگی  یکی دیگر از عوامل بارز دیگری است که معمولا در خانم ها اتفاق می افتد.

در دوران یائسگی افراد بیشتر در معرض پوکی استخوان خواهند بود و همچنین بیماری قلبی عروقی با کمبود استروژن در ارتباط اند.

همان طور که اشاره شد بعد از یائسگی فرد امکان باربری را از دست می دهد و به همین خاطر امکان تغییرات پوستی ، از دست رفتن جوانی ، افسردگی و همچنین اضطراب و تحریک پذیری در خانم ها افزایش پیدا می کند.

بعد یائسگی معمولا با کاهش میل جنسی مواجه خواهیم بود چون فرآیند جنسی در زنان بعد یائسگی می تواند به دلیل خشکلی واژن باعث کاهش رضایت جنسی شود معمولا لوبریکانت ها و استروژن خوراکی در همچین موقعی می توانند کمک کننده باشند.

در خصوص گل گرفتی هم لازم است بدانید که معمولا علامت کلاسیک همراه با کمبود استروژن یائسگی  است که به عنوان برافروختگی هم شناخته می شود به صورت دوره های موقت شامل :

برافروختگی ، تعریق ، احساس گرما تعریف می شود ، اغلب با تپش قلب همراه است و احساس اضطراب در فرد ایجاد می کند و معمولا بیشتر از 1 تا 3 دقیقه طول نمی کشد و تا 30 بار هم در روز تکرار می شود ولی تعداد 5 تا 10 بار تعداد شایع تری از این حالت خواهد بود.

بسیار از خانم ها به دنبال یائسگی  شبانه دچار بی خوابی می شوند.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید