۱۱ نکته شگفت انگیز که ژن هایتان در باره ی شما میگویند قسمت دوم

خانم فاطمه سادات موذن جمشیدی

view

 ۱۱ نکته شگفت انگیز که ژن هایتان در باره ی شما میگویند قسمت دوم

6-مکانیسم ضد استرس

شما احتمالا با اصطلاح اختلال استرس پس از سانحه یا PTSD آشنایی دارید. در حقیقت این مسئله فقط در مورد جانبازان و یا سربازانی که در خطر هستند صدق نمیکنند بلکه مطالعات نشان میدهد که هم در سربازان وهم در بازماندگان زمین لرزه  ژنی یافت شده که ممکن است در این امر نقش داشته باشد. به طور شگفت انگیزی، ترکیبات مشابه آن نیز به آرتریت روماتوئید و پسوریازیس مرتبط است. متخصصان به دنبال چگونگی این ارتباط هستند.

7- نگاهی بهتر به نابینایی

متخصصان در حال حاضر معتقدند که تغیرات در چندین ژن میتواند خطر ابتلا به «دژنراسیون ماکولا وابسته به سن(AMD)» که علت اصلی کوری در افراد 50 سال به بالا است را افزایش دهد. بعضی از ترکیبات منجربه نوع مرطوب این بیماری میشوند که شکل پیشرفته تری از این بیماری است.

این به این معنی است که پزشکان ممکن است یک روز بتوانند با آزمایشات ژنتیکی خطر ابتلا به این بیماری ها را بررسی و راه های جدیدی برای پیشگیری یا درمان هر دو بیماری پیدا کنند.

8- ویروس هایی که ایمنی بدن را افزایش می دهند

اجداد ما در مواجهه با تعداد زیادی از بیماری های ویروسی تکامل یافته اند.

امروزه مقدار کمی از DNA شما حاوی ویروس هایی است که اجداد ما با آن مبارزه کرده اند.

دانشمندان به فکر این قطعات عجیب و بدون هدف بودند اما هنگامی که آنها را از سلول ها در آزمایشگاه خارج کردند، دیگر ژن های نزدیک قادر نبودند سیستم ایمنی بدن را برای مبارزه با حملات جدید ویروسی فعال کنند.

9- ژن ها می گویند بله، آنها می گویند نه

دانشمندان تعداد کمی از افراد را پیدا کردند که ژن های بیماری های جدی را به ارث برده اند اما هنوز بیمار نشدند.محققان به دنبال تعداد بیشتری از این افراد خوش شانس هستند. آنها میخواهند بدانند که چه چیزی باعث این خوش شانسی آنها می شود و چه درمان های جدیدی می توانند در این زمینه الهام بخش باشند.

10- اختلال در هضم گلوتن

حدود 40درصد از ما ممکن است دارای ژن های ابتلا به سلیاک باشیم. این بیماری موجب عدم هضم گلوتن و التهاب روده میشود اما فقط حدود 1 از افراد دارای این ژن ها،علائم بیماری را دارند.

11طبیعت و تربیت:

اگر تمام این اخبار های ژنتیکی در مورد آنچه که در DNA شما پنهان میشود باعث شگفتی تان شده، به یاد داشته باشید که سلامت، شخصیت و ظاهر شما بر اساس بسیاری از چیزها، از جمله ژن های شما است. اما محیط ، شیوه زندگی و کمی شانس نیز از عوامل موثر هستند. هرچند انتخابهایی که شما انجام می دهید به اینکه به چه کسی تبدیل میشوید موثر تر است.

 

۱۱ نکته شگفت انگیز که ژن هایتان در باره ی شما میگویند قسمت اول

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید