10 دلیل اصلی برای نوشیدن آب

دکتر مریم کریم حدیثی

view
 اگر چه مغز ماست که تمام فعالیتهای بدن را تحت کنترل دارد و یا خون است که اکسیژن و مواد غذایی را به اندامهای بدن می رساند. اما آب مهمتر از همه ی اینهاست زیرا تسهیل کننده ی این فعالیتهاست.

آب ضروری ترین ماده ی بدن برای حیات است. مصرف آب سالم و پاک برای حفظ سلامت افراد بسیار مهم است.

 مصرف نوشیدنی هایی همچون آبمیوه، چای و قهوه را نباید با مصرف آب اشتباه نمود، اگر چه درصد بالایی از این نوشیدنی ها از آب تشکیل شده اند.

مصرف آب موردنیاز روزانه

 مصرف 8 لیوان آب در روز به افراد توصیه می گردد.

عوارض کمبود آب بدن

 کمبود آب بدن می تواند باعث بروز دردهای شکمی، تهوع، یبوست، اسهال و بسیاری عارضه های دیگر گردد. دلایل اصلی نوشیدن آب

 بهبود سیستم گوارش:

مصرف آب کافی باعث جلوگیری از یبوست و دیگر عارضه های سیستم گوارشی می گردد. فقدان آب کافی بدن باعث سفت شدن مدفوع شده و یبوست را به همراه خواهد داشت.

حفظ وزن سلامت بدن:

هر چه آب بیشتری فرد مصرف نماید، از دریافت کالری های بیشتر جلوگیری به عمل می آید. مصرف آب کافی باعث می شود تا اشتهای فرد تنظیم شود و میزان غذاهای دریافتی فرد کاهش می یابد.

تعادل مایعات بدن:

به منظور حفظ تعادل مایعات بدن، نوشیدن آب به مقدار کافی ضروری است. آب برای جذب مواد غذایی در بدن ضروری است. سطح پایین آب در خون می تواند منجر به لخته شدن در درون رگهای خونی گردد که می تواند باعث بروز سکته گردد.

حفظ سلامت پوست:

مصرف آب کافی به حفظ سلامت پوست کمک می نماید. در صورتیکه فرد آب کافی مصرف نماید، از بروز خشکی پوست، چروک پوست جلوگیری بعمل می آید. همچنین مصرف آب کافی در کاهش ریزش مو نیز تاثیر گذار است.

 ارتقای عملکرد مغز:

مطالعات بسیاری نشان داده اند که مصرف آب کافی به ارتقای عملکرد مغز کمک می نماید؛ و همچنین به بهبود حافظه و فعال تر شدن حافظه کمک می نماید. مصرف آب به میزان کافی همچنین می تواند باعث افزایش تمرکز فرد گردد.

 ارتقاء عملکرد کلیه:

 کلیه ها برای عملکرد مناسب نیاز به آب کافی هستند. آب به میزان کافی در بدن برای پاکسازی بدن از سم ها از طریق کلیه و کبد ضروری است. مصرف آب کافی می تواند از ایجاد سنگ کلیه جلوگیری بعمل آورد.

 ارتقاء عملکرد مفاصل: مصرف آب کافی به نوعی مفاصل را گریس کاری می نماید و می تواند باعث حفظ ساختار کارتیلاژ و تاندون ها شود.

 تنظیم درجه حرارت بدن:

مصرف آب کافی باعث تنظیم درجه ی حرارت بدن می گردد. تنظیم سطح مایعات در بدن به تنظیم درجه حرارت بدن کمک می نماید.

از بین بردن سر درد:

یکی از درمانهای موثر برای التیام دردسر می تواند مصرف مقادیر کافی آب باشد. حتی اگر بر اثر مصرف الکل دچار سردرد شده اید نیز مصرف آب کافی می تواند یک راهکار موثر باشد. مصرف الکل همراه با کاهش مقادیر زیادی از آب بدن می باشد که می تواند منجر به سردرد گردد.

کمک به انجام فعالیتهای جسمانی:

مصرف آب کافی در عملکرد جسمانی افراد نیز موثر می باشد. در صورتی که بدن با کم آبی روبرو باشد آنگاه فرد دچار خستگی، ضعف و کاهش عملکردهای جسمانی می گردد. 74 درصد از ماهیچه ها از آب تشکیل شده اند و کم آبی بدن می تواند باعث فشرده شدن عضلات و در نتیجه احساس درد و خستگی باشد. کمبود آب در بدن همچنین باعث عدم تعادل سطح الکترولیت های بدن شده که فعالیتهای جسمانی افراد را دچار مشکل می نماید. مصرف آب کافی باعث تقویت قوای بدن می گردد.

منبع: medindia.net

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید