10 مستند با موضوع سالمندی برگزیده جشنواره سینما حقیقت شد

view

  به گزارش خبرنگار ایرنا، ‌سید مهدی طباطبایی نژاد روز سه شنبه در نشست خبری مشترک با حضور مسیولان صندوق بازنشستگی کشوری ودست اندرکاران برگزاری دهمین جشنواره سینما حقیقت اظهار کرد: حدود یکهزار فیلم دربخش های مختلف به دبیرخانه دهمین جشنواره بین المللی سینما حقیقت راه یافته است که از این شمار، 20 فیلم به موضوع سالمندی مربوط می شود.
وی ادامه داد: از مجموع فیلم های منتخب با موضوع سالمندی نیز 10 فیلم در بخش ویژه (خرد و تجربه) برگزیده شده است که همزمان با آغاز کار دهمین جشنواره بین المللی سینما حقیقت در پردیس چارسو نمایش داده می شود.
مدیرعامل مرکز گسترش سینما مستند وتجربه خاطرنشان کرد: بخش ویژه دهمین جشنواره بین المللی سینما حقیقت با همکاری صندوق بازنشستگی کشوری برگزار می شود و زمان برگزاری این جشنواره 14 تا 21 آذرماه امسال است.
وی، «با زبان خاموش»، «باغچه خشک خانه مان سبز است»، «برای کتابهایم» ، «دست خورشید»، «‌زاده مهر»، «‌ریمل بلوچستان»، «سایه های تنهایی»،«گاهی روی آب»،‌ «مردآسمانی» و «همین حوالی» را اسامی فیلم های راه یافته به بخش منتخب جشنواره سینما حقیقت عنوان کرد.
دبیر دهمین جشنواره بین المللی سینما حقیقت اعلام کرد: اسامی فیلمسازان منتخب در روز اختتامیه این جشنواره اعلام می شود و به سه برگزیده در بخش ویژه (خردو تجربه) لوح تقدیر و جوایزی نقدی اهدا خواهد شد.
وی گفت: مجید خالقی‌سروش، پدرام اکبری و مجید نیک روان ، داوران بخش ویژه جشنواره سینما حقیقت به شمار می آیند.
طباطبایی نژاد، زبان هنر را گویاترین زبان برشمرد و ‌افزود:‌ در سینمای مستند تلاش می شود تا به خلاءهای جامعه توجه شود و در این سال ها سعی کرده ایم تا به همه بخش های جامعه توجه کنیم و در این دوره از جشنواره نیز موضوع سالمندی، مورد توجه قرار گرفته است.
وی با تاکید براینکه سالمندی به منزله گوشه نشینی نیست، افزود: باید به موضوع سالمندی پویا توجه شود و از تجربیات سالمندان در کنار جامعه جوان بهره برد.
طباطبایی گفت:‌ فیلم های منتخب در بخش خرد و تجربه در 6 قسمت در بخش‌ جنبی دهمین جشنواره بین المللی سینما حقیقت ، اکران می شود و تماشای این فیلم ها برای بازنشستگان رایگان است .
مدیرعامل مرکز گسترش سینما مستند وتجربه در ادامه از ‌تفاهمنامه مشترک با صندوق بازنشستگی کشوری برای تولید مجموعه فیلم های مستند با موضوع سالمندی پویا در سال آتی خبر داد.
محمد علی ابراهیم زاده، معاون فنی صندوق بازنشستگی کشوری در ادامه این نشست مشترک نیز، موثرین ترین زبان برای رساندن پیام به بازنشستگان را زبان هنر دانست و افزود: زبان هنر گویاست و چه بسا فیلمی چند دقیقه ای بتواند اثر بالایی برافراد بازنشسته وحتی شاغلان داشته باشد و به رفع نیازهایشان کمک کند.
وی با تاکید بر حمایت از بازنشستگان اظهارکرد: صندوق بازنشستگی به رفع نیازهای بازنشستگان را در سه گروه نیازهای قبل از بازنشستگی، نیازهای بعد از بازنشستگی و کسانی که از سمت پدر یا مادر کسوراتی را دریافت می کنند مد نظر قرار داده است.
وی اظهارکرد: پاسخگوی نیاز بازنشستگان هستیم و در این عرصه از هیچ تلاشی دریغ نخواهیم کرد.
ابراهیم زاده با تاکید براینکه نگاه به بازنشسته باید تغییر کند، اضافه کرد: زبان هنرمی تواند دوران جدیدی برای بازنشستگی باشد ؛ چرا که بازنشستگان پس از بازنشستگی باید از گوشه نشینی و انزوا طلبی دور و به جامعه ای پویا بدل شوند.
وی در ادامه به انجمن نخبگان اشاره کرد و گفت:‌این انجمن از مدت ها پیش در دستور کار صندوق بازنشستگی کشوری قرار گرفته است و همچنان در حال عضو گیری از بازنشستگان است.
معاون فنی صندوق بازنشستگی کشوری ادامه داد: بازنشستگان هنرمند با عضویت در این انجمن ساماندهی می شوند و سایر دستگاه ها و نیز این صندوق از ظرفیت های آنان استفاده خواهد کرد.
وی درباره وضعیت بیمه هنرمندان نیزافزود: خدمات رسانی به بازنشستگان هنرمندی که کارمند دولت بوده اند، طبق روال همیشه انجام خواهد شد و هنرمندانی هم که کارمند دولت نبوده اند ، می توانند از مزایای بیمه هنرمندان برای دریافت کسورات بازنشستگی خود استفاده کنند.
ابراهیم زاده به این سوال خبرنگار ایرنا مبنی براینکه ساخت و پخس فیلم های مستند با موضوع سالمندی در مقاطعی از زمان چه کمکی به رفع نیازهای سالمندان خواهد کرد؟ اینطور پاسخ داد: زبان هنر گویا و اثرگذار است و نباید اثرگذاری آن را برای رساندن پیام به بازنشستگان برای رفع نیازهایشان نادیده بگیریم؛ علاوه بر این ساخت فیلم های مستند می تواند حاوی پیام هایی هم به بازنشستگان، ‌هم شاغلانی که در آینده بازنشسته می شوند و هم به کارمندان سایر دستگاه ها باشد و به آگاه سازی آنان برای توجه به رفع نیازهای دوران سالمندی و بازنشستگی کمک کند.
وی ادامه داد: نگاه مان به موضوع بازنشستگان رویکرد فرهنگی است و تلاش داریم با زبان هنر، رویکرد دیدگاه جامعه را تغییردهیم و با استفاده از زبان هنر،،‌سینما ،‌موسیفی و رسانه های جمعی برای رفع نیازهای بازنشستگان گامی برداریم اثر گذار باشیم.
دبیردهمین جشنواره بین المللی سینما حقیقت هم در پاسخ به این سوال خبرنگار ایرنا که آیا فیلم های برگزیده با موضوع سالمندان در بخش سیتمای بین الملل خارج از کشور به نمایش درخواهند آمد، نیز گفت: ما مسیول پخش آثار سرمایه گذاران و فیلمسازان در جشنواره های بین المللی نیستنم و آنان می توانند در صورت تمایل خود اقدام به شرکت آثار خود در این جشنواره ها دهند.
در پایان این نشست از پوستر بخش ویژه (خردو تجربه) دهمین جشنواره بین المللی سینما حقیقت رونمایی شد.این پوستر توسط علی باقری طراحی شده است.
منبع: ایرنا

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید