5 بیماری که در مدارس براحتی به کودکان انتقال می یابند

دکتر حمیدرضا بادلی

view

مدارس محلی برای تحصیل و آموزش است ولی می توانند عاملی برای انتقال و گسترش بیماری ها در دانش آموزان باشند.

در این نوشتار 5 بیماری که براحتی در مدارس انتقال می یابند به همراه تصاویر مرتبط آن برای والدین عزیز تقدیم می گردد.

 

شپش سر

شپش سر از راسته حشرات است که از خون پوست سر تغذیه می کند. اندازه ای برابر یک دانه کنجد دارد و اغلب مخفی است ولی با نور مناسب قابل رویت است. اگر خارش در موهای سر کودک وجود داشت احنمال وجود و سرایت شپش سر از مدرسه وجود دارد. شپش قدرت پرواز و جهش ندارد ولی با تماس نزدیک می تواند از فردی به فردی دیگر بخزد . فعالیت هایی مانند نزدیک کردن سر برای صحبت های در گوشی و ورزش های جمعی باعث انتقال آن می شود.

 

 

 

 

آبله مرغان

 

بیماری آبله مرغان به شدت مسری است ولی خوشبختانه با بروز اولین ضایعات پوستی قابل تشخیص است. با تب ناگهانی و با دانه ها و تاول های پوستی قابل رییت میشود. از طریق تماس با تاول های پوستی و بزاق قابل سرایت است. معمولا و اغلب در زمستان و اوایل بهار در مدارس شیوع پیدا می کند . 

کرمک

 

با بلعیدن واستنشاق غیر ارادی تخم های کرمک یا اکسیور  این بیماری انتقال می یابد. روده ها را درگیر میکند و در اطراف مقعد مستقر می شوند. علایم آن خارش شدید اطراف مقعد، قرمزی اطراف سوراخ مقعد است. وجود کرمک در همین ناحیه بهتریت روش تشخیص آن است.

 

 

 

التهاب ملتحمه

 

التهاب ملتحمه یا کنژیگتیویتیس یا با اصطلاح قرمزی چشم که باعث التهاب قرمزی ملتحمه ( سفیدی چشم ) همراه خارش می شود. قرمزی چشم از بهترین نشانه های آن است. به شدت قابل سرایت است و براحتی از فردی به فردی انتفال می یابد . ورزش مدرسه ای ، فعالیت بدنی، یا تماس باعث انتقال بیماری از فردی به فرد دیگر میشود .

 

 

عفونت گلو

 

 

گلو درد عموما با میکروبی به نام استرپتوکوک ایجاد می شود. در این کودکان اغلب سرفه و یا آبریزش وجود ندارد. گلودرد چرکی با تماس نزدیک کودکان قابل سرایت است.

 

با شناخت این بیماری ها و اقدام بموقع می توانید به درمان سریعتر کودک تان اقدام نمایید.

دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۳۱ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

متخصصین

حمیدرضا بادلی

حمیدرضا بادلی

فوق تخصص کلیه کودکان

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید