مواد شیمیایی موجود در صابون و شامپو

view

اداره غذا و دارو (FDA) در ایالات متحده استفاده از جیوه، کلروفرم و نه مورد دیگر از مواد موجود در شامپو، صابون و سایر محصولات مراقبت شخصی را ممنوع کرده است.

این در حالی است که اتحادیه اروپا استفاده بیش از 1300 ماده در محصولات مراقبت شخصی منع نموده است.

اگر چه FDA قدرت تنظیم قانون برای جلوگیری از بکارگیری مواد مضر در مواد آرایشی و محصولات مراقبت شخصی را دارد، ولی این کار را انجام نمی دهد و ترجیح می دهد که تولید کنندگان محصولات خودشان این قوانین را تنظیم کنند.

اگر مشتریان مدعی شوند که مصرف یک محصول باعث بروز آسیب در آنها شده است، با این حال نیز، شرکت ملزم به گزارش چنین ادعاهایی به FDA نمی باشد.

چه ترکیباتی در شامپوی من وجود دارند؟

شاید این سوال ساده به نظر رسد، اما مسلماً هیچ تصوری از اینکه چه مواد مضری در شامپویتان در کمینتان است نخواهید داشت. حتی اگر برچسب روی محصول را بخوانید، احتمالاً بسیاری از مواد تشکیل دهنده را نمی شناسید. اما واقعیت این است اگر شما از شامپوهای موجود در بازار استفاده می کنید، با هر بار شستشو، شما پوست سر خود را با مواد شیمیایی ماساژ می دهید.

در سالهای گذشته رسانه ها اعلام کردند که حتی شامپوی بچه جانسون حاوی مواد شیمیایی مانند فرمالدیید و 4 دیوکسان بوده است.

در سال 2012 کمپانی جانسون در پاسخ به تقاضای مشتریان، توافق نمود تا برخی از مواد شیمیایی سمی بکار رفته در مواد شوینده ی خود را از این محصولات حذف نماید.

با این حال، بسیاری از مواد شیمیایی مشکوک هنوز هم در شامپوهای معروف وجود دارد و هنوز هم بسیاری از شرکت های معروف از این ترکیبات سمی در تولید مواد شوینده ی خود استفاده می نمایند.

چه چیز دیگری ممکن است در شامپوی شما باشد؟

شامپوها معمولاً شامل مواد شیمیایی هستند که با فرایند رشد و تولید مثل در تداخل هستند و ممکن است اثرات جدی بر روی سیستم عصبی و ایمنی بدن ایجاد نمایند. سایر ترکیبات که در شامپوها وجود دارند شامل:

سدیم لوریل سولفات، یک سورفاکتانت، مواد شوینده و امولسیفایر که در هزاران نوع از محصولات آرایشی و بهداشتی و همچنین در پاک کننده های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. این ماده در حال حاضر تقریباً درتمام شامپوها، ترکیبات رنگ مو، خمیر دندان و مواد شستشوی بدن، پاک کننده ها، مواد آرایشی، صابون مایع، مواد شوینده ی لباس و روغن های حمام وجود دارد.

میتل ایزو یتازولینون: یک ماده شیمیایی در شامپوها که به منظور جلوگیری از رشد باکتریها مورد استفاده قرار می گیرد که می تواند اثرات مخربی بر روی سیستم عصبی انسان داشته باشد.

فتالات: موادی که به نقایص هنگام تولد در سیستم تولید مثل پسران و تحرک پایین اسپرم در مردان مرتبط است.

پارابنها: این ماده نیز می تواند باعث رشد تومور پستان در انسان گردد.

در یکی از مطالعات صورت گرفته در سال 2012 نتایج نشان داد که پارابن موجود در ضد عرق ها و سایر لوازم آرایشی، افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید