آرتریت نوجوانان JIA چیست

خانم فریبا شادپور

view

بیماری آرتریت نوجوانان چیست؟

 

آرتریت یک کلمه یونانی و به معنی التهاب مفصل است مفصل محل به هم رسیدن استخوان ها است اکثر افراد فکر میکنند آرتریت بیماری افراد مسن است در حالیکه کودکان و نوجوانان نوعی آرتریت بنام آرتریت ناشناخته جوانان  می گیرند  که به آن Juvenile Idiopathic Arthritis JIA آرتریت ایدیوپاتیک جوانان ) می گویند.

وقتی که بدن به عفونت واکنش نشان می دهد التهاب اتفاق می افتد آرتریت در کودکان بالای 16 سال دیده می شود و با آرتریت بزرگسالان تفاوتهایی دارد تشخیص JIA  یا آرتریت جوانان ممکن است طول بکشد و اگر JIA  مفاصل زیادی را درگیر کند یا سیستم های دیگر بدن درگیر شوند روی رشد کودک تاثیر می گذارد . التهاب باعث جریان خون بیشتر در مفصل و رشد سریعتر می شود و یا گاهی در برخی کودکان بدلایل دیگر ممکن است سبب رشد آهسته تر شود. بیماری JIA  می تواند موجب التهاب چشم شود. داروهای مورد نیاز در همه گروه های سنی یکی است فقط در کودکان و نوجوانان براساس وزن میزان آن فرق می کند .

چگونگی تاثیر آرتریت جوانان یا JIA  روی مفاصل

 

 

در یک مفصل سالم لایه مخصوصی بنام کپسول مفصلی فضای بین دو استخوان را می پوشاند و در قسمت درونی به آن لایه سینوویال (لایه شفاف) می گویند. لایه سینوویال مایعی می سازد که مفصل را لغزنده نگه می دارد- این مایع عملکردی مشابه روغن موتور دارد که حرکت اجزای موتور را نرم و روان می کند – انتهای هر استخوان با مواد نرم و یکدست بنام غضروف پوشانده شده غضروف اجازه می دهد انتهای استخوان نرم و راحت بچرخد و حرکت کند. در JIA تغییرات در سیستم ایمنی باعث می شود لایه درونی ملتهب و ضخیم شود و مایع اضافه تر تولید کند که شامل سلولهای التهابی نیز هست این سلول های التهابی موادی ترشح می کنند که باعث علایم التهاب مفصل نظیر : گرمی ، سفتی ، تورم و درد می شود.

 اگر درمان را رها کنید التهاب مفصل باعث صدمه به غضروف و استخوان خواهد شد وقتی غضروف آسیب ببیند فضای بین دو استخوان کم می شود در نتیجه باعث فرسایش و خوردگی استخوان و موجب درد شدید، سفتی و اشکال در حرکت مفصل خواهد شد. با انجام رادیوگرافی و MRI آسیب استخوانی قابل رویت خواهد بود. این آسیب با دارو جبران ناپذیر و غیر قابل برگشت است .

JIA واگیردار نیست و علایم آن شامل: قرمزی ، تورم ، حرارت و گرمی ، درد ، مشکل در راه رفتن در ناحیه مفصل درگیر است فرد ممکن است هر روز تغییر در علایم داشته باشد اما معنی آن این نیست که JIA در حال بدتر شدن است مثلا یک روز صبح سفتی مفاصل و آزردگی داشته باشد ولی روز بعد درد یا سفتی مفصل نداشته باشد بدتر شدن JIA زمانی است که در یک دوره زمانی طولانی افزایش التهاب و افزایش علایم داشته باشد

 نکات کلیدی

  • آرتریت یعنی التهاب مفاصل و مفصل جایی است که استخوانها به هم می رسند
  • علایم التهاب مفصل شامل : قرمزی ، تورم ، گرمی ، سفتی و درد می باشد
  • عامل اصلی آرتریت جوانان ناشناخته است

 

آرتریت جوانان

  • در آرتریت جوانان سیستم ایمنی به مفاصل سالم حمله می کند و آنها ملتهب می شوند
  • اگر التهاب در آرتریت جوانان ( JIA ) درمان نشود باعث صدمات دائمی مفصل می شود

متخصصین

فریبا شادپور

فریبا شادپور

پرستاری

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید