آمادگی برای انجام تست تراکم استخوان

دکتر حمیدرضا بادلی

view

آمادگی برای انجام تست تراکم استخوان

تست تراکم استخوان مشخص می کند که آیا پوکی استخوان دارید یا خیر

در گذشته ، پوکی استخوان فقط بعد از شکستن استخوان مشخص می شد. اما امروزه با استفاده از آزمایش تراکم استخوان، دقت محاسبه خطر شکستن استخوان افزایش یافته است.

آزمایش تراکم استخوان از اشعه X برای اندازه گیری میزان کلسیم و سایر مواد معدنی استخوان در بخشی از استخوان که مورد ارزیابی قرار گرفته، استفاده می کند. استخوان هایی که بیشتر مورد آزمایش قرار می گیرند در ستون فقرات ، لگن و گاهی ساعد هستند.


پزشکان از تست تراکم استخوان برای موارد زیر استفاده می کنند:

قبل از شکستن استخوان ، میزان تراکم استخوان  کاهش یافته باشد
خطر ابتلا به شکستگی را تعیین کنند
تشخیص پوکی استخوان را تایید کنند
نظارت بر درمان پوکی استخوان
هر چه میزان ماده معدنی استخوان شما بیشتر باشد ، استخوانهای شما متراکم تر است. و استخوانهای شما هرچه ضخیم تر باشند ، به طور کلی قوی تر هستند و احتمال شکستن آنها نیز کمتر است.

آزمایش تراکم استخوان با اسکن استخوان متفاوت است. اسکن استخوان نیاز به تزریق قبلی دارد و معمولاً برای تشخیص شکستگی، سرطان ، عفونت و سایر ناهنجاری های استخوانی استفاده می شود.

اگرچه پوکی استخوان در زنان مسن شایع تر است ، اما مردان نیز می توانند این بیماری را داشته باشند.  شکستگی شکننده زمانی اتفاق می افتد که استخوان آنقدر شکننده شود که خیلی راحت تر از حد انتظار شکسته شود. شکستگی های شکننده گاهی اوقات حتی می تواند در اثر سرفه شدید یا عطسه ایجاد شود.

گاهی علت پوکی استخوان مصرف داروهای خاصی است

استفاده طولانی مدت از داروهای استروئیدی مانند پردنیزون در روند بازسازی استخوان دخالت دارد - که می تواند منجر به پوکی استخوان شود.
فرد پیوند دریافت کرده.

افرادی که پیوند عضو یا مغز استخوان دریافت کرده اند در معرض خطر ابتلا به پوکی استخوان قرار دارند ، بخشی از آن به این دلیل که داروها نیز در روند بازسازی استخوان دخالت می کنند.
افت سطح هورمون داشته اند.

علاوه بر افت طبیعی هورمون ها که پس از یائسگی رخ می دهد ، استروژن زنان نیز ممکن است در طول معالجات خاص کاهش یابد. برخی از درمان های سرطان پروستات باعث کاهش سطح تستوسترون در آقایان می شود. کاهش سطح هورمون جنسی باعث ضعف استخوان می شود.

اقدامات لازم برای تست تراکم استخوان 

مواد غذایی و داروها
حداقل 24 ساعت قبل از آزمایش تراکم استخوان از مصرف مکمل های کلسیم خودداری کنید.

لباس و وسایل شخصی
لباس های گشاد و راحت بپوشید و از پوشیدن لباس با زیپ ، کمربند یا دکمه خودداری کنید. تمام اشیاء فلزی را از جیب خود ، مانند کلید یا پول خارج کنید.

اگر آزمایش تراکم استخوان خود را در بیمارستان انجام دهید ، احتمالاً این کار روی یک دستگاه مرکزی انجام خواهد شد ، جایی که در حالی که یک بازوی مکانیکی از روی بدن شما می گذرد ، روی یک سکوی خالی قرار دارید. مقدار پرتویی که در معرض آن قرار گرفته اید بسیار کم است ، بسیار کمتر از مقدار  تصویربرداری قفسه سینه با اشعه X. این آزمایش معمولاً حدود 10 تا 30 دقیقه طول می کشد.

یک دستگاه قابل حمل کوچک می تواند تراکم استخوان در استخوان ها را در انتهای دور اسکلت شما مانند مواردی که در انگشت ، مچ دست یا پاشنه شما قرار دارد ، اندازه گیری کند.

دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۳۱ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید