آموزش عالی پزشکی ایران

دکتر آریادخت قیومی

view

در علوم پزشکی در حالی که مدرسه طب و دارالفنون تهران اغلب اولین موسسات آموزش عالی پزشکی ایران تلقی می‌شوند، آموزش علوم پزشکی نوین برای اولین بار در واقع در سال ۱۲۵۷ و در ارومیه تاسیس گردید. این موسسه که توسط دکتر ژوزف کاکرن آمریکایی تاسیس گشت، بین سال‌های ۱۲۵۷ و ۱۲۸۸ در مجموع ۲۶ فارغ‌التحصیل داشت.
آموزش عالی نهادی کلان در جامعه مدرن است و کسب و کاری مدرن محسوب می شود.
آنچه آموزش عالی شمرده می شود توانایی درک آموخته ها و فعالیتهای انجام شده برای مفهوم سازی آن و درک آن با جنبه های مختلف و موضع گیری انتقادی در رابطه با آن است.کتاب ایده آموزش عالی قطعا مربوط به شیوه زندگی در جهان است.این کتاب برای افراد فعال از رییس دانشگاه ،استاد،مدیر و دانشجویان و دانش پژوهان و افرادی که به فلسفه آموزش علاقه دارند و نیز کسانی که در زمینه نظریه اجتماعی ،معرفت شناسی و نظریه انتقادی کار می کنند مربوط می شود.
هدف کتاب ایده آموزش عالی بسیار ساده است.تمرکز بر آموزش عالی و اینکه آموزش عالی چیست؟در نگارش این کتاب انگیزه دیگری نیز موجود است و آن تغییر اساسی در روابط خود با جامعه است .بنابراین سوال دیگری مطرح می شود :آیا می توان ایده آموزش عالی لیبرال را بازیابی و پیاده سازی کرد؟در فصل دوم کتاب عنصر رهایی بخش تعریف شده که آزادی ذهن را وعده می دهد و حتی فراتر خودتوانمند سازی در دانشجویان مطرح می شود.
ایده آموزش عالی به جنبه جداگانه ای از توسعه فردی اشاره دارد.یادگیری که در آموزش عالی انجام می شود دقیقا عنوان «عالی » را تلقی می کند زیرا به حالت ذهنی بالاتر و فراتر از یادگیری واقعی اشاره دارد.

.درواقع هدف آموزش عالی این است که دانشجویان نشان دهند بر آنچه آموخته اند مسلط شده اند ،بینش ،مشارکت و اندیشه ورزی لازم است نه صرفا یادگیری محض.از یادگیری فراتر باید رفت.در آموزش عالی دانشجو به این درک میرسد که هر مفهوم یا نظریه یا عمل حرفه ای در داخل چارچوب خاص فکری و یا عملی تنظیم شده و مهمتر اینکه دانشجو منفعل و غیر فعال نشده است و می تواند یک گام بیشتر به جلو براند و نظریه خاصی داشته باشد و یا عمل کند.و باید لحظه ای برای بینش شخصی باشد که ارزیابی انتقادی کنار گذاشته نشود و فراتر رود.در این لحظه دانشجو آزادانه تصمیم گیری می کند و قضاوت و راهکار عملی را انتخاب می کند.

دکتر آریادخت قیومی

دکتر آریادخت قیومی۱ مطلب

مشاوره تحصيلي و روان درمانگر
مشاوره تحصيلي و روان درمانگر کودک و نوجوان ،اختلالات يادگيري،برنامه ريزي درسي و تحصيلي،کنکور،مشکلات خانوادگي،پيش از ازدواج،مشاوره فردي،روان درماني

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید