آنچه باید از بیماری پارکینسون بدانیم

view

بیماری پارکینسون را بشناسید

ابتلا به بیماری پارکینسون باعث اختلال در سیستم حرکتی بدن می شود. در طی پارکینسون سلولهای خاصی در مغز که دوپامین تولید می کنند دچار اشکال می شوند. دوپامین با فرستادن سیگنالهایی به مغز می تواند باعث کنترل حرکات بدن گردد و ماهیچه ها را کنترل می کند.

با ابتلای فرد به پارکینسون اختلال در عملکرد عصبی رخ می دهد و دوپامین به اندازه ی کافی ترشح نمی گردد و در سیستم حرکتی بدن فرد اختلال رخ می دهد. پارکینسون جزء بیماریهائی است که با گذشت زمان شدت ان پیشرونده بودو بیماری شدت می یابد. علت بروز اختلال در سیستم حرکتی بدن در بیماری پارکینسون بر پژوهشگران مشخص نیست.

 

بیشتر بخوانید:آیا پارکینسون درمان دارد

 

آنچه باید از بیماری پارکینسون بدانیم

 

 

علائم پارکینسون:

علائم بیماری با روند بیماری شدت می یابد. اما این علائم در افراد مختلف متفاوت است گاهی برخی علائم در مراحل اولیه بیماری در فرد دیده می شود که در مراحل پیشرفته در بیماری دیگر مشاهده نمی گردد.

علائم بیماری پارکینسون عبارتند از:

  1. لرزیدن دست ها و گاهی نیز پاها
  2. انقباض ماهیچه ها
  3. تعادل نداشتن و سختی در راه رفتن
  4. کندی حرکت
  5. مشکل در بلع

 

آنچه باید از بیماری پارکینسون بدانیم

 

بیشتر بخوانید: ابتلای دوبرابری مردان به پارکینسون

 

بیماری پارکینسون اغلب با لرزش دست ها و انقباض ماهیچه ها شروع می شود و گاهی علائمی همچون یبوست نیز در فرد مبتلا مشاهده می شود. در مراحل پیشرفته بیماری فرد ممکن است دچار اختلال در تکلم و لکنت نیز گردد.

زوال عقل نیز در برخی از مبتلایان به پارکینسون مشاهده می گردد. در واقع لرزش دستها اولین نشانه ی بیماری پارکینسون است که اطرافیان فرد مبتلا را متوجه بروز بیماری در فرد می کند. اما الزاماً لرزش دستها در هر فردی نشانه ی ابتلا به بیماری پارکینسون نیست. در فرد مبتلا به پارکینسون تنها یک دست یا یک طرف بدن شروع به لرزش می کند.

لرزش در زمان خواب کم تر از زمانیست که فرد بیدار است. در مواردی که بیماری پیشرفت کرده، لرزش به هر دو سمت بدن سرایت می کند. یکی دیگر از علائم مهم ابتلا به پارکینسون انقباض عضلات در فرد مبتلا است.

انقباض عضلات در ماهیچه های پا،گردن، صورت و ... مشاهده می شود.

فرد مبتلا به پارکینسون همچنین دچار کندی حرکت می شود. در واقع برخاستن از روی صندلی برای فرد مبتلا به پارکینسون به سختی و با کندی صورت می پذیرد.

 

آنچه باید از بیماری پارکینسون بدانیم

 

تعادل نداشتن و مشکل داشتن در راه رفتن از دیگر علائم بیماری پارکینسون می باشد. فرد حین راه رفتن قدم هایی کوچک بر می دارد و به سختی می تواند تعادل خود را حفظ کند. نداشتن تعادل معمولاً در مراحل پیشرفته بیماری اتفاق می افتد و در مراحل اولیه مشاهده نمی شود.

علائم بیماری پارکینسون فقط علائم حرکتی نیست بلکه علائم دیگری همچون افسردگی، یبوست و مشکل در خوابیدن ازدیگر علائم پارکینسون می باشد.

 

بیشتر بخوانید:علایم هشدار دهنده ی بیماری پارکینسون

 

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید