آنچه باید از سنگ کلیه بدانیم

دکتر حمیدرضا بادلی

view

آنچه باید از سنگ کلیه بدانیم 

هنگامیکه غلظت برخی از مواد در بدن به حدی برسد که این مواد قابلیت حل شدن خود را از دست دهند، این مواد حل نشدنی بصورت کریستال های کوچک در دستگاه جمع کننده ی ادرار رسوب پیدا می کنند و اینگونه به سنگ های کلیه تولید می شوند.
امکان بروز سنگهای کلیه در افرادیکه از اضافه وزن رنج می برند بیش از سایر افراد است. همچنین میزان شیوع سنگ کلیه در مردان بیشتر از زنان است. 

آنچه باید از سنگ کلیه بدانیم


سنگهای کلیه 4 نوع هستند:

سنگهای اوریکی، عفونی، کلسیمی و سیستیینی انواع مختلف سنگهای کلیه هستند. معمولاً فردیکه دچار سنگ کلیه است متوجه وجود آن نخواهد شد تا زمانیکه سنگ در کلیه از جای خود حرکت کند. جدی شدن سنگ کلیه باعث آگاهی فرد مبتلا به آن از وجود سنگ در کلیه هایش خواهد شد. جابجایی سنگ در کلیه معمولاً همراه با دردی است که در ناحیه ی پشت شروع می شود و کم کم در قسمت لگن و کشاله ی ران قابل احساس است.

از دیگر علایم وجود سنگ کلیه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- درد حین ادرار
 2- تب
3- تهوع 
- وجود خون در ادرار 4
- نفخ 5
- دفع ادرار بد بو 6
به افرادیکه دچار سنگ کلیه هستند توصیه می شود تا روزانه حداقل 8 لیوان آب بنوشند. همچنین بهتر است از گوشت قرمز کمتر استفاده نمایند. انجام حرکات ورزشی نیز به افراد مبتلا به سنگ کلیه توصیه می شود. کاهش مصرف مواد غذایی حاوی ادویه ها، اجتناب از مصرف بیش از اندازه ی  قهوه، مصرف بیشتر  میوه ها و سبزیجات به افراد توصیه می شود.


دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۳۰ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید