آیا لیزر موها دائمی است

خانم عاصمه پوررجبی

view

لیزر روش از بین بردن موهای زائد بدن

 

لیزر یکی از روش های از بین بردن موهای زائد است که با صدمه زدن یا از بین بردن فولیکول مو باعث می شود تا رویش مجدد موها تا مدت طولانی تری به تعویق بیفتد. اگردر زمان انجام لیزر فولیکول مو آسیب نبیند یا از بین نرود، ممکن است موها مجددا رشد کنند.

به همین دلیل است که امروزه پزشکان در مورد لیزر، اصطلاح از بین بردن طولانی مدت موهای زائد را به از بین بردن دائمی موهای زائد ترجیح میدهند.

 اگر می خواهید بیشتر در مورد لیزر بدانید، با ما در این مقاله همراه باشید.

 

لیزر موهای زائد چطور انجام میشود؟

 

زمانی که فولیکول مو از بین برود، مو نیز برای همیشه از بین خواهد رفت.

لیزر موهای زائد به این صورت انجام می شود که نور به رنگدانه های موهای افرد تابانده میشود. این نور از ساقه مو به سمت پایین می رود و به فولیکول مو می رسد. گرمای حاصل از این نور فولیکول مو را از بین می برد. در نتیجه مو دیگر قادر به رویش مجدد از این فولیکول نخواهد بود.

مو از چرخه رشد منحصر به فردی پیروی میکند که شامل دورههای استراحت کردن، ریزش، و رشد است. مویی که به تازگی لیزر شدهاست، اگر در مرحله استراحت کردن باشد، توسط اپراتور دستگاه لیزر قابل مشاهده نیست. بنابراین نیاز است فرد منتظر بماند تا موهایش مجددا رشد کنند و بعد آنها را لیزر کند.

 

آیا لیزر مو باید تکرار شود؟

 

در اکثر افراد، لیزر موهای زائد نیاز به چندین تکرار طی 2 الی 3 ماه دارد.

 

آیا لیزر موهای زائد دائمی است؟

 

لیزر موهای زائد از فولیکول نابود شده، دائمی است. با این حال افرادی که لیزر میکنند باید این انتظار را داشته باشند که مو در قسمت لیزر شده آنها مجددا رویش کند.

با گذشت زمان، لیزر مجدد موهای زائد باعث کاهش تعداد موهایی شود که مجددا رشد میکنند. در برخی موارد، کل موها ممکن است از بین بروند.

 

اینکه آیا مو دوباره رشد کند یا نه؟ ه چه عاملی بستگی دارد؟

 

به عوامل متعددی مانند نوع مویی که مجددا رشد میکند و نیز مهارت فرد لیزر کننده (اپراتور دستگاه) بستگی دارد.

اکثر افرادی که لیزر میکنند متوجه میشوند که مویی که بعد از لیزر مجددا رشد میکند نسبت به قبل نازک تر و روشن تر شده است. دلیل این موضوع آن است که لیزر حتی اگر فولیکول را از بین نبرد، به آن آسیب میرساند.

چنانچه فولیکول مو آسیب ببیند اما از بین نرود، مو مجددا رویش میکند. از آنجایی که از بین بردن تمام فولیکول های مو سخت است، بنابراین اکثر افرادی که لیزر میکنند شاهد رویش مجدد موهایشان خواهند بود.

وقتی که مو مجددا رشد میکند، نیاز به لیزر دوباره دارد. بنابراین کسانی که میخواهند تمام موهای زائد خود را از بین ببرند، باید چندین بار لیزر را تکرار کنند.

در برخی موارد، مو ممکن است بسیار نازک، بسیار کوتاه، یا مقاوم به لیزر شود. در این موارد، فرد باید روشهای دیگری را برای رفع موهای زائد خود انتخاب کند. مثلا ریزش موها

 

 

لیزر موهای زائد

 

 

تا چه مدت بعد از لیزر، موهای زائد مجددا رشد نمی کنند؟

 

اگر فولیکول مو از بین برود، لیزر باعث از بین رفتن دائمی موهای زائد میشود. زمانی که فولیکول مو آسیب می بیند، مو شروع به رویش مجدد میکند.

اینکه چقدر طول بکشد تا مو دوباره رویش کند بستگی به چرخه رشد موی هر فرد دارد. مو برخی افراد سریعتر رشد میکند. مویی که در مرحله استراحت کردن قرار دارد، کندتر از مویی که در مراحل دیگر قرار دارد رشد میکند.

اکثر افراد باید انتظار رویش مجدد موهای لیزر شده شان را بعد از چند ماه داشته باشند. در این موقع باید تعداد دفعات بیشتری لیزر کنند.

 

آیا نوع یا رنگ پوست برای لیزر مو تفاوتی ایجاد میکند؟

 

افراد با رنگ پوست روشن و موی تیره ممکن است به تعداد جلسات لیزر کمتری نسبت به بقیه نیاز داشته باشند.

لیزر بر روی افراد با پوست روشن که موهای تیره دارند، بهترین نتیجه ممکن را ایجاد میکند. دلیل این موضوع آن است که کنتراست رنگدانهها باعث میشود تا لیزر مو را بهتر مورد هدف قرار داده، به سمت فولیکول رفته و آن را از بین ببرد.

افرادی که پوست تیره  یا موی روشن دارند، ممکن است نسبت به سایر افراد نیاز به تعداد جلسات لیزر بیشتری داشته باشند. هم چنین ممکن است موهایشان نسبت به بقیه بیشتر دچار رویش مجدد شود.

اپراتور دستگاه (فرد انجام دهنده لیزر) باید لیزر مناسب را برای تان انتخاب کند و نیز بداند که چگونه لیزر را به سمت موهای شما هدایت کند. نتیجه حاصل از تحقیقی که در سال 2013 منتشر شد، نشان داد که لیزرهای با طول موج طولانی تر، بر روی افراد با پوست تیره بهتر نتیجه میدهد.

 

عوارض جانبی و خطرات لیزر مو

 

حین انجام لیزر، برخی افراد احساس سوختگی، سوزش، یا نارحتی میکنند. به همین دلیل بسیاری از اپراتورها کرم بی حسی به ناحیهای که قرار است لیزر شود، میزنند. با اینحال، برخی افراد ممکن است نسبت به کرم بی حسی واکنش آلرژیک یا حساسیت پوستی دهند.

 

عوارض جانبی جزئی لیزر مو شایع اند و شامل موارد زیر هستند:

 

 • تغییر در رنگ پوست، مخصوصا در افرادی که پوست تیره رنگ دارند. این عارضه معمولا موقتی است.
 • قرمزی پوست
 • تاول زدن یا پوسته پوسته شدن پوست

گاهی اوقات، ناراحتی های پوستی که در نتیجه لیزر، باعث به وجود آمدن اسکار(زخم) میشود. پوست آسیب دیده ممکن است عفونی شود. اگرچه نادر است اما ممکن است این زخم ها گاهی گسترش می یابند و حتی گاهی تهدید کننده حیات فرد هم شوند.

گرفتن یک شرح حال دقیق و جزئی و همچنین توضیح منافع و خطرات انجام لیزر برای فرد لیزرشونده، از خطر بروز عوارض جانبی جدی میکاهد.

متعاقب رفع موهای زائد با لیزر، فرد از ماندن در معرض نور آفتاب باید جلوگیری کند. نور آفتاب باعث آزردگی پوست میشود، که خطر تاول زدن و بروز زخم را در افراد افزایش میدهد.

 

 

 لیزر درمانی موهای زاید بدن

 

 

مراجعه فوری به پزشک نمایید اگ بعد از لیزر موها:

 

افرادی که درد شدید، تب، پوسته پوسته شدن پوست، تاول، یا دیگر نشانههای آسیب پوستی یا عفونت را تجربه میکنند، باید سریعا تحت مراقب پزشکی قرار بگیرند.

 

هزینه لیزر موهای زائد

 

هریبنه ی لیزر موهای زائد به عوامل زیر ارتباط دارد:

 

 • تعداد دفعاتی دارد که فرد نیازمند لیزر میباشد. بنابراین برای برآورد هزینه کلی لیزر باید از اپراتورتان بپرسید که به چند جلسه لیزر نیاز دارید؟
 • از آنجایی که لیزر موهای زائد جز پروسیجرهای زیبایی محسوب میشود، در اغلب کشورها بیمه به آن تعلق نمیگیرد.
 • فرد انجام دهنده لیزر(اپراتور) بستگی دارد
 • اپراتورهای ماهر مانند متخصصان پوست و جراحان پلاستیک ممکن است هزینه های بیشتری دریافت کنند، براساس ادعای این افراد، باعث جراحات یا عوارض جانبی کمتری می شوند.

 

عوامل دیگری که بر روی قیمت لیزر تاثیر میگذارند، عبارتند از:

 

 • تعداد جلسات لیزر
 • میزان رویش مجدد موها چقدر است؟
 • تعداد موهای لیزر شده
 • سایز ناحیهای که باید لیزر شود.

مطمئنا لیزر بخش کوچکی از بدن مانند پشت لب هزینه کمتری نسبت به لیزر کل پا دارد.

 

به طور خلاصه در مورد لیزر موهای زائد می توان گفت:

 

 • لیزر به طور چشمگیری مقدار موهای زائد بدن را کاهش میدهد. در اکثر افراد، مقدار کمی از موها دوباره رویش میکنند.
 • حتی وقتی موها دوباره رشد میکنند، نسبت به قبل از لیزر کمتر و نرمتر هستند. برای درک بهتر آنچه بعد از لیزر در انتظارتان است با یک پزشک یا متخصص امور لیزر صحبت کنید.
 • برخی از انواع پوست و موها نسبت به بقیه نتیجه بهتری از لیزر میگیرند. تنها راه درک این موضوع که تا چه حد از لیزر نتیجه خواهید گرفت، صحبت با یک پزشک، متخصص پوست، یا دیگر افراد ماهر در این زمینه است.

 

 

 

منبع: Medical News Today

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید